Hlavní navigace

Aleš Michl: Pokud po volbách zvýšíme daně, je to podraz na podnikatele i obyvatele

2. 3. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
(KOMENTÁŘ) Zkoušeli jste se někdy rozjet autem se zataženou ruční brzdou? To je stejné, jako když ekonomice v recesi zvýšíte daně. Proto zvyšovat daně kvůli díře v rozpočtu je zločin, varuje Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank.

Zkoušeli jste se někdy rozjet autem se zataženou ruční brzdou? To je stejné, jako když ekonomice v recesi zvýšíte daně. Proto zvyšovat daně kvůli díře v rozpočtu je zločin. Je těžké představit si horší překážku ekonomického růstu. Za 83 procent díry ve veřejných financích si můžeme sami. Ve státních financích musíme šetřit, jiné pomoci nám není. Napovídají to i námi zpracovaná čísla. Ale nejdříve pár základních informací:

Ve světě veřejných financí platí:
Celkový deficit státní pokladny = cyklický deficit + strukturální deficit

O tom celkovém deficitu se dočtete v novinách. Jeho první část tvoří tzv. cyklický deficit, který ovlivňuje hospodářský cyklus. Nyní například recese ekonomiky. Když je ekonomika u dna, stoupají například výdaje na podporu nezaměstnanosti. A to tlačí na vyšší schodek rozpočtu. Politik nemá moc šancí, co s tím udělat.

Druhá část celkového deficitu je strukturální deficit. Ten naopak politici ovlivňují. Je to obrázek o stavu veřejných financí v zemi. Táhnete ho za sebou, ať jsou časy zlé nebo dobré. Je to číslo, které získám tak, že od celkového deficitu odečtu tu část, kterou způsobila recese sama o sobě.

Vzal jsem si za Českou republiku data z ministerstva financí a za ostatní země statistiku Mezinárodního měnového fondu. Z níže uvedeného obrázku je patrné, jak velký díl deficitu jde za recesí/krizí a jak velký podíl připadá na politiky. Čtěte více: Aleš Michl: Janotův úsporný balíček není vůbec úsporný

Schodek RB

A to je ten náš problém. 83 procent z našeho schodku státního rozpočtu za 2009 nejde hodit na recesi/krizi. Můžeme za něj sami. Byl vyvolán impotencí politiků k výdajům státního rozpočtu. V té statistice patříme k nejhorším na světě.

Cloud 22 temata

Perlička: v roce 2008 byl náš strukturální deficit dokonce vyšší než celkový. Tedy, ekonomika, hospodářský cyklus, by nám generoval přebytek, ale politici rozhodli o dalších nových výdajích a tím jsme spadli do deficitu. Co k těm číslům závěrem tedy říci? Snad jen, že mi přijde jako podraz na obyvatelstvo, podnikatele a firmy, pokud to po volbách skončí tím, že zvýšíme daně.

Aleš Michl
Raiffeisenbank

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).