Hlavní navigace

Pokuta za spam vloni 71 x

3. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Úřad pro ochranu osobních údajů přijal v roce 2007 celkem 1569 podnětů na nevyžádaná obchodní sdělení podle zákona o některých službách informační společnosti. V 71 případech pak uložil pokutu. Informace Úřad zveřejnil ve Výroční zprávě za rok 2007.

Jakýmsi evergreenem v kontrolní agendě Úřadu jsou kamerové systémy. Výroční zpráva konstatuje, že stále častější také je užívání nefunkčních systémů, které mají jen vzbudit zdání sledování. Podle inspektorů Úřadu je i podobný postup nežádoucí. Stížnosti také směřovaly na firmy, které nabízejí obchod a služby přesto, že adresát zasílání obchodních sdělení odmítl.

Jedna z částí Výroční zprávy se také věnuje zaměstnavateli jako správci osobních údajů. Přehledně je zde uvedeno, jaké údaje zaměstnance má zaměstnavatel právo zpracovávat a za jakým účelem. Zároveň Úřad apeluje na to, že osobní údaje jsou vlastnictvím zaměstnance a proto s nimi mohou nakládat pouze určené osoby. V menších podnicích podle něj dochází k tomu, že například výplatní listy zaměstnavatelé předávají tak, že je mohou vidět i ostatní zaměstnanci. Výroční zpráva se věnuje mimo jiné také cestovním kancelářím, které měly se zpracováním osobních údajů opakovaně problémy, spamu a nevyžádaným obchodním sdělením.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).