Hlavní navigace

Více jak polovina firem preferuje platbu v hotovosti

1. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ochrana proti nezaplacení. Tak chápou české firmy platbu v hotovosti, kterou požadují od svých odběratelů. Podle průzkumu pojišťovny Atradius zaměřeného na platební morálku, nadpoloviční většina oslovených firem preferuje platbu v hotovosti – jen 46 procent obratu tak firmy realizují na faktury.

Předepsaná průměrná doba splatnosti faktur se sice letos prodloužila až na 50 dnů, reálně se však průměrná doba splatnosti oproti loňskému roku zkrátila. A to na 39 dnů, oproti 41 dnům v minulém roce. Předepsaná doba splatnosti se přitom podle Markéty Stržínkové, ředitelky společnosti Atradius pro Českou republiku a region střední a východní Evropy, prodlužuje následkem tlaku velkých odběratelů na dodavatele.

Pokud firmy využívají platbu v hotovosti, a to i pro složitější transakce, musí brát v úvahu zákonná omezení, která v Česku pro hotovostní platby existují. V některých případech je dokonce podle Zákona č. 254/2004 Sb., o omezení plateb v hotovosti, v platném znění, placení hotově zakázané. Čtěte více: Zaplatit „na dřevo“ se může podnikateli prodražit

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).