Hlavní navigace

Poslanci opozice spustili obstrukce kvůli #EET, sněmovnu kompletně zablokovali

30. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com/MAFRA/DAN MATERNA
Opozičním poslancům se podařilo to, o čem již několik týdnů hovořili, podařilo se jim zablokovat hlasování zákona o evidenci tržeb.

Další černý pátek pro zákon o evidenci tržeb. Po 13. listopadu byl černým pátkem pro zákon také 27. listopad, na který tentokrát připadal slevový Black Friday. Poslancům se podařilo na konci minulého týdne zablokovat sněmovnu. Na samotné schvalování proto ani nedošlo. Informovala o tom Česká televize

Obstrukce začaly už při samotném projednávání programu

Obstrukce začaly ještě při debatě o změnách programu. Zatímco běžní poslanci mají podle jednacího řádu vymezený čas na proslov na pět minut, toto pravidlo se netýká poslanců s takzvaným přednostním právem. Sem spadají například předsedové poslaneckých klubů, jejich místopředsedové či zástupci opoziční pravice. 

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com/MAFRA/DAN MATERNA

Poslanci se ke schvalování zákona o evidenci tržeb ani nedostali

Doporučuju všem sledovat dnešní demokratickou debatu ve sněmovně. Někdo popcorn? komentoval situaci ve sněmovně Andrej Babiš na sociální síti Twitter. Domnívám se, že obstrukce v téhle podobě, kdy znemožňuje parlamentní jednání, tak už se dostává do rozporu s duchem ústavy, komentoval pro Českou televizi systém obstrukcí právník z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Wintr.

Šéf ODS Petr Fiala, který se nejsilněji hlásí k obstrukcím, potvrdil, že opozice využije všech nástrojů pro to, aby zákon schválen nebyl. Podle něj bude opozice tak dlouho vysvětlovat, v čem je zákon špatný, že se na jeho schvalování ani nedostane. Podobný systém obstrukcí využije pouze u tohoto zákona, u dalších to neplánuje i přesto, že ODS obstrukce v době, kdy byla ve vládě, často kritizovala. 

Čtěte také: #EET v srpnu 2016? Ani náhodou. Poslanci zákon nestihnou schválit

Další odložení evidence tržeb

S ohledem na to, že koaliční poslanci již dříve avizovali, že mezi platností zákona a jeho účinností nechají 7 měsíců, aby se podnikatelé mohli na novinku dostatečně dopředu připravit, zavedení elektronické evidence tržeb (EET) není v původně plánovaném srpnu 2016 reálné a bude muset dojít k dalšímu odkladu.

Čtěte také: Elektronická evidence tržeb v roce 2018 pro všechny a bez výjimky

Jednalo by se tak v pořadí už o 4. odložení uvedení EET do praxe. Nejdříve měly e-tržby v plném provozu a v 1. vlně fungovat už od 1. ledna 2016. Poté jejich zavedení odložil sám ministr financí Andrej Babiš na 15. února. Další odklad byl kvůli technickým nárokům odsunut na 1. dubna. Jenže následně zasáhla koalice, která se dohodla na tom, že mezi platností a účinností (tedy uvedení do praxe) zákona o evidenci tržeb musí být nejméně sedm měsíců. V posledních týdnech se proto skloňoval termín srpen 2016. I ten se začíná pomalu ale jistě vzdalovat.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).