Hlavní navigace

Poslanci podpořili zrychlené odpisy, podle podnikatelů to povede ke zvýšení investic a zakázek

3. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vládní protikrizový návrh na zrychlení odpisů podpořila dnes Sněmovna hned v prvním čtení. Rychlejší odpisy se budou týkat majetku, který si podnikatelé pořídili od letošního 1. ledna do 30. června příštího roku. Návrh podpořila i opozice, která má podobný návrh i ve svém protikrizovém balíčku. K definitivnímu schvalování návrhu se poslanci dostanou na některé z dalších schůzí po jednání v rozpočtovém návrhu, kterému poslanci zkrátili projednávání na 20 dnů.

Odepisovat majetek rychleji půjde v prvních dvou odpisových skupinách podle zákona o daních z příjmů. Tam patří stroje a zařízení nebo kancelářská technika. V první skupině se má doba odepisování zkrátit ze tří let na jeden rok, v druhé z pěti let na dva roky.

Změna, kterou toto protikrizové opatření přináší je podle podnikatelů pozitivní. V době krize totiž motivuje podnikatele k novým investicím do podnikání. Zrychlené odpisy by zároveň měly zvýšit poptávku po hmotném majetku, například strojích a znamenají vítaný ekonomický stimul pro tuzemské výrobní podniky, které se v současné době potýkají s nízkým počtem zakázek, komentoval výsledek hlasování prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).