Hlavní navigace

Pozor na úplatkářství, s hodnotou darů pro obchodní partnery to nepřehánějte

8. 12. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Firmy již začínají posílat svým obchodním partnerům dary s Vánocům. Pozor však kvůli úplatkářství na jejich hodnotu. Držte se raději darů do hodnoty 500 korun.

Vánoce se již kvapem blíží a firmy začínají rozesílat dárky svým obchodním partnerům. Jde tím nejen o poděkování, ale také o ujištění, že se spoluprácí počítáte nadále, a též o, nebudeme si nic nalhávat, jisté předcházení. S ničim se to však nesmí přehánět a platí to i o dárcích pro obchodní partnery. Pokud byste jim věnovali například zájezd k moři, může to být považováno za úplatkářství podle trestního zákoníku. K dávání a příjímání firemních dárků proto přistupujte s rozumem a s hodnotou darů to nepřehánějte.

Čtěte také: Jaké vánoční dárky nadělit obchodním partnerům a významným zákazníkům? Přečtěte si několik tipů

Dárkem do 500 korun nic nezkazíte

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Obdarovávání obchodních partnerů před Vánoci se stalo již koloritem. Jenže pokud to s hodnotou dárku přeženete, můžete se dopustit porušení hospodářské soutěže. Pokud svým obchodním partnerům každoročně věnujete víno nebo firemní blok s propiskou, nemusíte se bát. Drobné marketingové předměty podezření nevzbuzují a jejich darování je v naprostém pořádku. Problém by mohl nastat u darů větší hodnoty, například u zahraničního pobytu či luxusních hodinek. Takový dar by mohl být právně posouzen i jako nekalosoutěžní podplácení, upozorňuje Petr Glogar, advokát z advokátní kanceláře PwC Legal.

Při posouzení, zda dárkem dotyčný neporušuje zákon, je třeba brát v potaz několik faktorů, které se u jednotlivých společností liší. Představme si třeba vedoucího nákupu, který od dodavatelů přijímá různé hodnotné dárky. Takovým případem se zabýval dokonce Ústavní soud, který zaměstnancovo chování posoudil jako korupční. Jeho zaměstnavateli byl následně přiznán nárok na majetkové odškodnění, které mohl vymáhat na nákupčím, vysvětluje Petr Glogar.

Řada firem má stanovené etické kodexy, ve kterých si definují pravidla pro darování a přijímání firemních darů. Společnosti zpravidla dovolují přijímat zaměstnancům dary do hodnoty 500 Kč. Pokud tedy někoho obdarujete láhví vína nebo bonboniérou, ničeho se obávat nemusíte.

Čtěte také: 5 originálních tipů, co nadělit obchodním partnerům pod vánoční stromeček

Pro úředníky platí přísnější pravidla

Jak upozorňuje Petr Glogar z PwC Legal, zvláštní kapitolou je riziko úplatkářství spojené s poskytování darů veřejným činitelům, zejména úředníkům. Například služební zákon stanovuje, že úředníci nesmí přijímat dary vyšší než v hodnotě 300 korun. Některé úřady jsou ale ke svým zaměstnancům ještě přísnější a stanovují pravidla pro přijímání darů ještě ve vnitřních předpisech. Podle těchto kodexů nejsou úředníci oprávněni až na výjimky přijímat dary. Počet a druh darů je proto u úředníků přísně omezený. Přijetí daru má symbolizovat úctu vůči dárci, úředník jej však musí neprodleně ohlásit pověřenému zaměstnanci či nadřízenému. Některé úřady, hlásící se ke zvýšené transparentnosti stanovují dokonce přímo, kolik tabulek čokolády či jaké maximální množství alkoholu lze přijmout a jaké již ne, doplňuje Glogar.

Pokud to navíc přeženete s hodnotou daru pro úředníka, může to mít pro vás horší následky než v případě dárku pro manažera soukromé firmy. Podplácení úřední osoby je totiž ze své podstaty závažnějším trestným činem, za který se dává vyšší sazba. Pokud se chystáte potěšit pracovnici finančního úřadu darem poněkud větší hodnoty jako poděkování za příjemnou spolupráci, raději si to ještě rozmyslete. Takové jednání by se vám mohlo značně prodražit, uzavírá Glogar.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).