Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Práce na HPP nebo brigáda. Smlouva nebo dohoda. Máte v tom jasno? od yarda - Jsem pár let v důchodu. Teď se mi...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 10. 2018 20:45

  yarda (neregistrovaný) 188.75.129.---

  Jsem pár let v důchodu. Teď se mi ozval bývalý kolega, že pracovník co zastává pozici kterou jsem předtím zastával já, zahýbá kramle a nikoho tak honem nemohou sehnat (nedivím, se, majitel je držgrešle a lidí co pro něj pracují si neváží:-( jestli bych se nechtěl na čas vrátit. Mohu o tom uvažovat, problém je v tom, že oni by to chtěli hned, ale já mám na nejbližší dobu nějaké vyřizování. Napadlo mne, jestli by nemohli přistoupit na nějakou formu brigády, že by mi platili odpracované hodiny, než si ty náležitosti vyřídím a budu moci zapojit se do normálního pracovního procesu. V článku se tvrdí, že brigády už neexistují. Ale jak jsem koukal, třeba náborové billboardy v hyperqelbech brigády s výdělkem hodinovým nabízejí. Tak jak to tedy je? A jakou smlouvu bych případně mohl nabídnout potenciálnímu zaměstnavateli?

 • 9. 10. 2018 8:41

  Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

  Věc se má tak, že lidově se tomu říká "brigáda", ale v zákoníku práce tento výraz nenajdete. Pokud někdo pracuje někde "na brigádu", většinou to bývá na některou ze dvou dohod - buďto na "dohodu o provedení práce" nebo na "dohodu o činnosti". Nejčastěji volí tu první variantu, protože pokud je vaše odměna nižší než 10.000 Kč hrubého měsíčně, nemusíte platit sociální ani zdravotní pojištění. Ten dokument, který podepisujete, se skutečně jmenuje "dohoda", nikoli "smlouva".

 • 2. 4. 2019 9:33

  yarda (neregistrovaný) 188.75.142.---

  Tak jsem našel ten svůj starý příspěvek, kdyby sem ještě někdo zabloudil, tak dokončím, jak to dopadlo.
  Skutečně mi nabízeli dohodu o pracovní činnosti za 10kKč, aby za mne nemuseli platit pojištění a tak, prý si budu moci stanovit pracovní dobu a nebudu mít píchačky (tůdle nůdle, už jsem viděl, jak by se po mně sháněli, kdybych tam zrovna nebyl a jak jsem si dovolil tam nebýt, když oni tam být museli). K nějaké dohodě co by mne zajímala to nebylo (až tak špatně, abych za 10kKč ráno vstal a šel na vlak na tom zase nejsem), tak jsem je (slušně!!!) poslal do (zakázané slovo, tak to opíšu) ještě dál než do háje.
  :-D.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).