Hlavní navigace

Názory k článku Práce na HPP nebo brigáda. Smlouva nebo dohoda. Máte v tom jasno?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 10. 2018 8:15

  vera (neregistrovaný) 185.67.188.---

  Dost lidí v uzavírání pracovních a mimopracovních poměrů nemají jasno. Terminus technikus "brigáda" v právnické terminologii neexistuje zhruba od roku 1991. Tak jim článkem o "brigádách" ještě nedělejte větší zmatek. Podle Zákoníku práce může zaměstnavatel přijmout zaměstnance do Hlavního Pracovního Poměru na dobu Určitou, do Hlavního Pracovního Poměru na dobu neurčitou, do Vedlejšího pracovního poměru. Vedlejší pracovní poměr uzavírají např. ve velkých nemocnicích, kdy zdravotní sestra na plný úvazek - HPP pracuje např. v dětské ordinaci a na zkrácený úvazek - VPP vypomáhá při noční službě.
  A potom existují Dohoda o provedení práce a Dohoda o pracovní činnosti. Žádná brigáda neexistuje. Toto upravuje Zákoník práce, právě tak jako stanoví čerpání řádné dovolené. Další zákony stanoví zákonné srážky z hrubé mzdy. Jsou to: Zákon o daních z příjmů, Zákon o veřejném zdravotním pojištění a Zákon o příspěvku na sociální zabezpečení a státní politiku v nezaměstnanosti. Případně, jestliže byl nařízen soudem, finančním úřadem nebo jinou institucí k tomu oprávněnou výkon rozhodnutí, tak srážky se vypočítávají podle Občanského soudního řádu.
  Někdo se domnívá, že má výhodu, když z Dohody o provedení práce neplatí zdravotní a sociální pojištění. Jestliže není osobou, za kterou platí zdravotní pojištění stát, tak si zdravotní pojištění musí zaplatit jako osoba bez příjmů a to, že neplatí sociální pojištění také pro něj není výhodou, protože není nemocensky ani důchodově pojištěn.

 • 8. 10. 2018 9:00

  Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

  Bohužel svým příspěvkem jste v tom udělala zmatek i vy. Podle zákoníku práce totiž neexistuje "hlavní pracovní poměr" a "vedlejší pracovní poměr", ale pouze "pracovní poměr" (bez přívlastků). Uzavíráte ho podpisem dokumentu, který se nazývá "pracovní smlouva". Můžete ho uzavřít na plný počet hodin (standardně 8 hod. denně) nebo i na zkrácený úvazek (třeba na 2 či 4 hodiny denně). Pokud máte uzavřeno více pracovních poměrů současně, můžete jeden z nich vnímat jako hlavní a ten druhý jako vedlejší, ale v zákoníku práce to takto rozlišeno není.

  V případě vámi zmiňované zdravotní sestry v nemocnici má ona sestřička dva pracovní poměry, přičemž ten, který označujete jako "hlavní" je zřejmě na plný úvazek a ten, který označujete jako "vedlejší" je na částečný úvazek (na méně hodin).

 • 6. 10. 2018 20:45

  yarda (neregistrovaný) 188.75.129.---

  Jsem pár let v důchodu. Teď se mi ozval bývalý kolega, že pracovník co zastává pozici kterou jsem předtím zastával já, zahýbá kramle a nikoho tak honem nemohou sehnat (nedivím, se, majitel je držgrešle a lidí co pro něj pracují si neváží:-( jestli bych se nechtěl na čas vrátit. Mohu o tom uvažovat, problém je v tom, že oni by to chtěli hned, ale já mám na nejbližší dobu nějaké vyřizování. Napadlo mne, jestli by nemohli přistoupit na nějakou formu brigády, že by mi platili odpracované hodiny, než si ty náležitosti vyřídím a budu moci zapojit se do normálního pracovního procesu. V článku se tvrdí, že brigády už neexistují. Ale jak jsem koukal, třeba náborové billboardy v hyperqelbech brigády s výdělkem hodinovým nabízejí. Tak jak to tedy je? A jakou smlouvu bych případně mohl nabídnout potenciálnímu zaměstnavateli?

 • 9. 10. 2018 8:41

  Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

  Věc se má tak, že lidově se tomu říká "brigáda", ale v zákoníku práce tento výraz nenajdete. Pokud někdo pracuje někde "na brigádu", většinou to bývá na některou ze dvou dohod - buďto na "dohodu o provedení práce" nebo na "dohodu o činnosti". Nejčastěji volí tu první variantu, protože pokud je vaše odměna nižší než 10.000 Kč hrubého měsíčně, nemusíte platit sociální ani zdravotní pojištění. Ten dokument, který podepisujete, se skutečně jmenuje "dohoda", nikoli "smlouva".

 • 2. 4. 2019 9:33

  yarda (neregistrovaný) 188.75.142.---

  Tak jsem našel ten svůj starý příspěvek, kdyby sem ještě někdo zabloudil, tak dokončím, jak to dopadlo.
  Skutečně mi nabízeli dohodu o pracovní činnosti za 10kKč, aby za mne nemuseli platit pojištění a tak, prý si budu moci stanovit pracovní dobu a nebudu mít píchačky (tůdle nůdle, už jsem viděl, jak by se po mně sháněli, kdybych tam zrovna nebyl a jak jsem si dovolil tam nebýt, když oni tam být museli). K nějaké dohodě co by mne zajímala to nebylo (až tak špatně, abych za 10kKč ráno vstal a šel na vlak na tom zase nejsem), tak jsem je (slušně!!!) poslal do (zakázané slovo, tak to opíšu) ještě dál než do háje.
  :-D.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).