Hlavní navigace

Prazdroj získal investiční pobídku - na druhý pokus

8. 6. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban udělil společnosti Plzeňský Prazdroj příslib investiční pobídky, a to v podobě slevy na dani z příjmů po dobu deseti let v celkové výši přibližně 680 milionů Kč. Proti takovému postupu se zásadně ohrazují menší české pivovary, oznámily podání stížnosti na Českou republiku k Evropské komisi. Prazdroji totiž byla v minulosti žádost o podobnou investiční pobídku zamítnuta.

Malým českým pivovarům nejvíce vadí ještě větší upevňování již tak dominantního postavení firmy Plzeňský Prazdroj. Stát chudým bere a bohatým dává. Dotace je sice formálně určena na podporu vývozu, ale fakticky se jedná o podporu další expanze Prazdroje na domácím trhu, která negativně ovlivní konkurenční prostředí. Nechápeme, proč stát zvýhodňuje zahraniční koncerny před domácími podniky, které v důsledku toho bojují o přežití, komentuje opatření Jiří Fusek, prezident Českého svazu malých nezávislých pivovarů.

Situace ovšem není tak jednoznačná, jak malé pivovary tvrdí. Především není ze státního rozpočtu udělována přímá dotace jako zvětšení kapitálu Prazdroje. Principem pobídky je totiž sleva na dani v přístích 10 letech. Samozřejmě tím Prazdroj ušetří prostředky, které by jinak musel vynaložit ze svého. Ušetří je ale až po vytvoření určité hodnoty, po vykázání zisku. Sleva je navíc počítána jen z té části zisku, která přesahuje současný hospodářský výsledek. Pokud firma nebude úspěšná a zisk nezvýší, žádnou slevu od státu nevyužije. Jedná se tedy o „dotaci”, firma si na ni ale musí „vydělat”.

Prazdroj by měl vyvážet

Investiční pobídka byla poskytnuta na výstavbu stáčírny, díky níž pivovar podstatně zvýší svou kapacitu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) doporučil zavázat Prazdroj k vývozu této nové produkce na zahraniční trhy. Riziko ohrožení konkurenceschop­nosti malých pivovarů je totiž podle ÚOHS vysoké. Doporučení však nebylo vyslyšeno, investiční pobídka tento závazek neobsahuje. Ministerstvo průmyslu a obchodu si ale takové podmínky klást nemůže, není mu to dovoleno zákonem.

Rozhodnutí, jak naložit s novou kapacitou, tedy zůstává na plzeňské firmě. Exportní balení tvoří nadpoloviční podíl produkce nové stáčírny. Tento podíl bude v souvislosti s rostoucím exportem nadále stoupat, uvádí tisková zpráva Plzeňského Prazdroje. Velkou nejistotu však do situace přináší sdělení Českého svazu malých nezávislých pivovarů, podle něhož společnost stáčí v nové stáčírně veškerou produkci a jen malé procento má směřovat do zahraničí – zbytek je pak určen pro domácí expanzi.

Jednou zamítnuto, podruhé povoleno

Prazdroj již o podporu svého rozvoje jednou žádal. Začátkem roku 2004 však ÚOHS tuto investiční pobídku nepovolil. Podle odůvodnění úřadu nebyly naplněny podmínky pro povolení takového zvýhodnění jedné firmy na trhu. Evropská unie totiž určuje jasná pravidla: narušení hospodářské soutěže musí být převáženo vysokým společensko-ekonomickým přínosem. Za ten pak považuje pomoc hospodářskému rozvoji oblasti s mimořádně nízkou životní úrovní nebo vysokou nezaměstnaností.

Současná investice Prazdroje přitom opakuje příčiny tehdejšího zamítnutí. Stejně jako minule nepřínáší Plzeňskému kraji ani jedno nové pracovní místo; stejně jako minule se jedná o významný obnos od státu, který může podstatně zamíchat s českým trhem piva.

Dvě instituce, avšak pravidla stejná

Nové souvislosti nabízí skutečnost, že rozhodování o investičních pobídkách je vedeno stejnými pravidly jako v roce 2004. Rozdílem je přesun pravomocí z ÚOHS na Evropskou komisi, který se uskutečnil po našem vstupu do Evropské unie. Úřad hodnotil každou pobídku podle dohod s EU jednotlivě, nyní jsou stejná pravidla vepsána do českého zákona pro všechny případy a Evropská komise přijímá až případné stížnosti na nesprávný postup ministerstva.

školení účto leden 23 Kučerová

Je-li měřeno stejným metrem, pak by mohla s velkou pravděpodobností Evropská komise se stížností malých pivovarů souhlasit. Vše ale záleží na podobnosti současné investice s tehdy zamítnutou.

Investiční pobídky jsou vždy nespravedlivé

Případ Plzeňského prazdroje a malých pivovarů demonstruje kontroverzní problematiku investičních pobídek. Nynější ministr průmyslu a obchodu Martin Říman podle svých slov není přítelem investičních pobídek, protože vždy zvýhodňují určitého hráče na trhu na úkor jiných. Současné rozložení politických sil v Poslanecké sněmovně však prý nedává mnoho šancí systém investičních pobídek zcela zrušit. Ministr proto navrhl novelu přinášející větší otevřenost tohoto systému pro střední podniky. Novela byla včera, 7. června, schválena Senátem a nyní čeká na podpis prezidenta republiky.

Souhlasíte s udělováním investičních pobídek?

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).