Hlavní navigace

Pražské Opencard stále šetří Úřad pro ochranu osobních údajů

31. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

28. ledna, v Den ochrany osobních údajů, konstatoval Úřad pro ochranu osobních údajů na své tiskové konferenci, že se v Česku stále setkává s nedostatečným zohledněníním ochrany osobních údajů při přijímání právních norem. Podle Úřadu pak nastávají složité situace, kterým by se mohla státní správa vyhnout, kdyby respektovala pravidla ochrany osobních údajů či připomínky Úřadu ke vznikajícím normám. Úřad poukazuju na příklady z poslední doby, kterými jsou centrální databáze Státního ústavu pro kontrolu léčiv a předávání údajů ze školních matrik, dokumentace škol a školských zařízení. V druhém případě vzniká centralizovaná databáze osobních údajů, včetně citlivých, dětí, žáků, studentů a uchazečů o studium. Podle předsedy Úřadu Igora Němce už existují první případy, které nasvědčují možnému zneužívání dat z této databáze. Absolventům chodí blahopřání z bank s nabídkou, aby si u nich založili účet, informoval Němec.

Co si myslíte o kamerách v bytových domech?

Odborná i laická veřejnost bude mít v březnu možnost diskutovat o problematice kamerových systémů v bytových domech. 18. března od 14 do 16 hodin totiž Úřad na svých internetových stránkách www.uoou.cz otevře k této problematice diskuzní fórum.

Opencard stále v šetření

Na dotaz business serveru Podnikatel.cz informovali pracovníci Úřadu také o stavu šetření pražských Opencard. Případ je ve fázi sepisování protokolu. Úřad sice již shromáždil všechny podklady, průběžně se ale objevují další informace a podněty, které musí inspektoři Úřadu řešit a prověřovat. Inspektor, který šetření vede, by však měl případ uzavřít do konce února. O výsledcích šetření bude business server Podnikatel.cz informovat. Čtěte více: Projekt opencard opět nezklamal, předvedl svoji neschopnost

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).