Hlavní navigace

exPRESS: Přechod na euro přijde Slováky draho

12. 7. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
V průběhu týdne dokazovala koruna, že se své silné pozice nehodlá vzdát. Stále pokořuje nové rekordy a euro se dá pořídit za babku. Trochu jinak je na tom Slovensko. To svou korunu zahazuje a nahradí ji eurem za 30 slovenských korun.

Slovensko bude mít euro za 30,126 SKK »

Na jednání v Bruselu rozhodli ministři financí Evropské Unie , že Slovensko bude od 1. ledna 2009 přijímat euro v poměru 30,126 slovenských korun za euro. Slovenská koruna nezmizí ihned z oběhu, ale slovenská vláda přivítala rychlou formu vyloučení staré měny tzv. velký třesk.

Postup je velmi jednoduchý. Do 15. ledna 2009 bude probíhat společný oběh slovenské koruny a eura. Od 16. ledna se ve slovenských obchodech budou všechny platby a transakce provádět pouze jednou společnou měnou, a to eurem.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

ÚOHS: Spojení Bawag Bank a LBBW povoleno

Úřad při posuzování této fúze dospěl k závěru, že po spojení obou těchto soutěžitelů nedojde k podstatnému narušení hospodářské soutěže na českém trhu, tím pádem nezvýší tržní sílu natolik, aby ovládly dominantně postavení ve všech oblastech působnosti.

Lupa: Microsoft má ještě naději na Yahoo

Yahoo má stále šanci, že skončí v rukách Microsoftu. Obnovit jednání s Microsoftem se snaží zejména investor Carl Icahn. Chce dosadit do správní rady své lidi a oživit námluvy s Microsoftem.

Sanofi-Aventis podala nabídku na Zentivu

Francouzská společnost Sanofi-Aventis uveřejnila nabídku na převzetí určenou akcionářům společnosti Zentiva. Povolila jí to dnes Česká národní banka. Závaznost nabídky Sanofi-Aventis je deset týdnů.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Finanční úřady musí firmám v konkurzu vracet celé daňové přeplatky

Vyplývá to z verdiktu, který vyhlásil Ústavní soud. Podle současného zákona o správě daní a poplatků berní úřady mají možnost používat daňové přeplatky firem v konkurzu na úhradu jiných nedoplatků.

Kojenci nebudou mít potraviny opatřená barvivy a sladidly

Přesněji se jedná o část některých aromatických látek a enzymů, které se přidávají do jídel. Mezi barviva patří například známá éčka – E 110, E 104, E 122, E 129, E 102 a E 124.

Nová vyhláška upravuje podmínky protipožární ochrany staveb

Vyhláška klade vyšší požadavky na vybavení nových staveb určených pro bydlení „hlásičem požáru“ a v případě rodinných domů také přenosnými hasicími přístroji.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

ČLFA: Výhody leasingu nesouvisí jen s daněmi

Připomíná tak například dostupnost leasingu především pro malé a střední nebo začínající podnikatele, kteří nedisponují vlastním kapitálem nebo je pro ně obtížnější získat úvěr.

Content 22 tip novy

Nezaměstnanost poklesla, stoupl počet volných míst

Počet uchazečů o zaměstnání v červnu 2008 poklesl o 4,6 tisíc oproti květnu a míra evidované nezaměstnanosti zůstala na úrovni předchozího měsíce na 5,0 procentech.

Inflace v červnu mírně zpomalila, nyní je na 6,7 %

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podle jeho informací mělo na meziměsíční růst cen vliv především zvýšení cen pohonných hmot, přičemž nejvýrazněji rostla cena nafty, která si tak sáhla na historické maximum.

Anketa

Jak trávíte víkend?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).