Hlavní navigace

Tobias Heller: Úvěrovat nemovitost pro podnikání ze stavebka? Zákon říká ne

23. 7. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Po třech letech v České republice se domluví česky. Tvrdí, že pro člověka, který pracuje duševně, je těžké měřit práci počtem hodin. U Výslechu je Tobias Heller, člen představenstva Raiffeisen a Hypo stavební spořitelny, který vysvětlí princip úvěrování.

Můžete charakterizovat trh stavebního spoření v České republice?

Trh stavebního spoření v České republice si od svých začátků po celých 15 let udržuje dynamiku a je stabilně úspěšný. Ke konci března 2008 bylo evidováno cca 5,1 milionů smluv o stavebním spoření, což ukazuje velkou oblibu našeho produktu. Dynamičnost trhu je způsobena především stálým zájmem klientů o financování vlastního bydlení a rekonstrukcí a stavební spoření jim nabízí ideální řešení. Produkt je vhodný nejen pro klienty, kteří potřebují okamžitě řešit svou situaci, ale i pro ty, kteří teprve plánují a zvažují, pro jaké bydlení se později rozhodnou.

Jaký je současný byznys stavebních spořitelen – jsou více zaměřené na spoření nebo úvěrování?

Produkt stavebního spoření je již koncipován jako dvoufázový. Začíná spořící fází, a poté se klient sám rozhodne, kdy a v jaké výši využije nabídku úvěru. Stavební spořitelny svou nabídku směřují na získání vlastního bydlení nebo vylepšení stávajícího bytu či domu. Jednoduše řečeno, uzavřením smlouvy o stavebním spoření klient automaticky volí cestu k lepšímu bydlení.

Stav poměru objemu klientských vkladů a spořitelnami poskytnutých úvěrů v loňském roce meziročně vzrostl o 6,1 % a překonal tím hranici 40 %. Předpokládáme, že se tento poměr vyrovná už zhruba v roce 2010, což ukazuje, že fáze spoření a úvěru jsou pevně spjaty a tvoří jeden produktový cyklus.

V České republice můžeme ve srovnání například s Německem a Rakouskem pozorovat určitou zvláštnost, a tou je převaha překlenovacích úvěrů. Klasická myšlenka stavebního spoření, jak se i etablovala ve zmíněných zemích, je nejprve naspořit určitou částku a následně po naspoření např. 40 % využívat nároku na výhodný úvěr ze stavebního spoření. Určitě je specifikum množství překlenovacích úvěrů dáno změnou společenského systému, snahou převádět byty do osobního vlastnictví a postojem občanů, kteří chtějí svou obytnou nemovitost vlastnit.

Jak chtějí tyto produkty konkurovat a konkurují klasickým hypotečním úvěrům?

Oba produkty jsou odlišně koncipovány, a proto bych je neoznačil jako konkurující. Klient může při financování svého bydlení oba produkty dobře zkombinovat a využít státní podpory a daňových úlev směřovaných právě na občany, kteří investují do své budoucnosti.

Jakou současnou pozici RSTS zaujímá, jak se chce vyšplhat nahoru?

RSTS v současné době prochází fúzí s HYPO stavební spořitelnou, takže intenzivně pracujeme na našem dlouhodobém cíli dosáhnout pozice dvojky na trhu stavebního spoření.

U Výslechu - pouta

Máte tip na Výslech?

Koho byste nejraději viděli v našich jemných poutech pod palbou otázek? Máte tip na osobnost či podnikatelský obor, o němž byste se chtěli dozvědět více? Pište na adresu: redakce@podni­katel.cz

Je možné vůbec spoření navýšit i na nějaké produkty pro podnikatele, nebo je to jen záležitost fyzických osob?

Určitě to je možné, v současné době máme zajímavou nabídku jak pro družstva a SVJ, tak pro developery. Flexibilita stavebního spoření je enormní, a proto by nemělo být stavební spoření vynecháno z úvah při jakékoli otázce financování bydlení či získání nemovitostí.

Pokud si spořím a rozhodla jsem se, že bych si s tím chtěla zaúvěrovat nemovitost, která mi bude sloužit pro podnikání, jde to vůbec?

Odpověď musí znít, že zákon stanovuje účel stavebního spoření na bytovou potřebu, musí se tedy jednat o stavbu či rekonstrukci nemovitosti určenou na bydlení. Určitě by ale nebylo od věci vést intenzivnější diskuse s dozorčími institucemi se zaměřením na zjednodušení správních a technických požadavků kladených na celý systém. Ve srovnání tradičními zeměmi stavebního spoření je zde prostor daný možnostem účelovosti poměrně sešněrován. Zjednodušení administrativní náročnosti by mohl pocítit každý druhý občan při financování svého bydlení.

Jak se snaží RSTS své produkty prodávat a co je podle ní největším lákadlem klientů, na které dobře slyší?

Všechny stavební spořitelny působící na českém trhu mají velmi podobnou nabídku, která je dána především zákonnou účelovostí tohoto produktu. Čím se ale lišit můžeme, je kvalita služeb. Děláme tedy vše pro to, aby naše síť obchodních zástupců byla profesionální a byla schopná klientovi poskytnout poradenství ve všech otázkách, které jsou spojeny s koupí či rekonstrukcí nemovitosti.

Vnímáte nějaké odlišnosti oproti zemím EU, jaké služby nabízejí například pro srovnání v USA a dalších velkých zemích mimo EU?

Přes svou relativně kratší historii může být české stavební spoření srovnatelné svou úspěšností s rakouským či německým, kde se tento princip financování bydlení asi nejvíce zabydlel. Na evropské úrovni mimo tradičního Německa a Rakouska systém velmi dobře funguje také v Maďarsku, Chorvatsku, Rumunsku, ale i Rusku nebo Belgii. Celý systém vychází z myšlenky kolektivu střadatelů, a proto si je také ve všech zemích velmi podobný. Odlišnosti poskytovaných produktů a služeb jsou spíše podmíněny místními zákony a finančním trhem. Někdy ale může být tato odlišnost a větší míra komplikovanosti značná, jako je tomu například po právě schválených zákonných změnách v Německu, kde stavební spoření za dobu všech těch desetiletí doslova prorostlo do rozsáhlého systému podpory bydlení ve všech formách. Pokud zmiňujete USA, je třeba uvést, že hypotéční systém obecně je velmi odlišný od stavebního spoření, a proto tomu ani u amerického hypotečního systému nemůže být jinak a porovnávání je komplikované.

Jakou budoucnost bude mít podle vás stavení spoření? Jakým směrem půjde?

Jaký další směr můžeme očekávat? Osvědčenost systému se projevila například v Rakousku, kde před pár lety došlo k rozšíření účelovosti na financování studia a financování péče o potřebné osoby. Právě financování studia je v současnosti diskutováno jako případná varianta rozšíření účelovosti stavebního spoření u nás. Další vhodnou oblastí pro využití produktu stavebního spoření by se mohla stát opatření na úsporu energie a ochranu životního prostředí, které zlepšují kvalitu bydlení v souladu se stavebními řešeními zohledňující budoucnost naší země. Konečně právě i současný nárůst cen energie ukazuje jasný směr řešení, která budou únosná pro naši ekonomiku.

Právě probíhá fúze RSTS a HYST. Co od této fúze očekáváte?

Věřím, že se nám podaří využít to nejlepší z obou spořitelen a vytvoříme stavební spořitelnu, která bude pro klienty zajímavá především svým kvalitním poradenstvím a širokou nabídkou služeb.

Jak se cítíte jako cizinec v českém prostředí?

Žiji a pracuji v České republice od začátku roku 2005 a jsem zde opravdu spokojený. Nejen schopnost porozumět mluvenému slovu a domluvit se česky na základní úrovni mi umožnila cítit se dobře. Díky mé práci jsem hodně cestoval a poznal lidi nejen zde v Čechách, ale i na Moravě. Aby se člověk někde cítil dobře, je třeba tomu dát čas a sblížit se se způsobem myšlení lidí, způsobem vyjadřování a i jejich humorem, který je zde všudypřítomný.

Co vás nejlépe charakterizuje v pracovním životě?

Mé profesní zkušenosti mi umožnily hodně pozorovat i aktivně spolupracovat na fungování bank v různých evropských zemích zvenku i zevnitř, jelikož jsem pracoval v poradenské firmě a nyní již dlouhá léta v manažerských pozicích. Zažil jsem mnoho okamžiků, kdy jsem musel přijímat zásadní rozhodnutí a cesta k nim nebyla vždy snadná. Ale každá cesta má a musí mít svůj cíl, a proto se držím zásady, že je třeba přijímat rozhodnutí, i když jsou nepříjemná, neboť jen pohodlné odsouvání nikam nevede. Velké firmy a koncerny jsou živoucí organismy a pracovat v nich je pro mne jako člověka energického, který rád věcmi pohne kupředu, opravdovým potěšením. Při své práci ctím jednoduché pravidlo, že dané slovo platí a dohoda se musí dodržovat, což je mým osvědčeným průvodcem i pro nejsložitější situace.

Kolik času věnujete své práci?

Tip na titulku - content - témata

Pokud člověk nepracuje fyzicky, je asi počítání času, který člověk věnuje práci, relativní. Má práce mne baví, a proto mne ani v období vysokého pracovního zatížení nepřepadá pocit, že trávím prací příliš mnoho času. Obzvlášť, když se řeší nějaké problémy, asi každý zná ten pocit, že před nimi stejně nelze nikam utéct a doprovází nás v duchu tak dlouho, než je vyřešíme.


U Výslechu

Jméno a příjmení: Tobias Heller
Rok narození: 1963
Vzdělání:bankovní obchodník, specializace stavební spoření
Kariéra: člen představenstva RSTS a HYST
Koníčky: motorka na cross, veterán Alfa Romeo, knihy

Anketa

Kolik hodin denně podnikatel/ka pracuje?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).