Hlavní navigace

exPRESS: Firmy přestávají věřit budoucím příjmům

7. 6. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Globální hypoteční krize si stále žádá své oběti. Jejího vlivu se firmy bojí a podle nejnovějšího průzkumu už přestávají věřit v budoucí růst obchodních aktivit, zisků a zaměstnanosti. Optimismus v celosvětovém měřítku tak pokulhává.

Firmy přestávají věřit budoucímu vývoji mezinárodní ekonomiky »

Firmy přestávají věřit v budoucí růst obchodních aktivit, příjmů, nových obchodů, zisků, zaměstnanosti, či rozšíření kapitálu. Vyplynulo to z průzkumu KPMG Business Outlook Surve, který oslovil takřka 3000 firem z Evropské unie ze sektoru služeb. Důvodem nedůvěry jsou především obavy o budoucnost mezinárodní ekonomiky a rozšiřujícího se dopadu globální hypoteční krize.

I když ve všech dotazovaných faktorech stále ještě mírně převládá pozitivní očekávání, oproti roku 2007 je patrný posun k pesimismu. V oblasti tržeb došlo ke snížení optimistického očekávání z +43,7 % v říjnu 2007 na +23,8 % v dubnu 2008. Důvěra ve zvýšení zaměstnanosti poklesla napříč všemi zeměmi. Konkrétně o 6,8 %. Optimismus v kapitálových výdajích pak „přešel“ necelých 10 % firem.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

ČEZ bude prodávat své dvě dceřiné firmy

Přesněji se jedná o firmy I&C Energo a Enprospol. Společnost MOL již zaslala žádost o povolení fúze na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Vodafone ruší cenový rozdíl mezi tarify a předplacenými kartami, výhodné je to jen částečně

Vodafone nabídne od 9. června majitelům nových předplacených karet volání do všech sítí v ČR za stejnou minutovou sazbu a posílání SMS za stejnou cenu, jakou nyní mají tarifní zákazníci na Nabitých tarifech. Ceny u nové Vodafone nabité karty platí ale pouze do dalšího dobití, maximálně jeden měsíc. Nevýhodná se tak stává pro ty zákazníky, kteří více využívají volání v rámci sítě Vodafone.

S českými podnikateli chtějí více spolupracovat Japonci

Českou republiku delegace nejvýznamějších japonských podnikatelů, kteří jsou ve sdružení Federace ekonomických organizací – Nippon Keidanren. Hlavními tématy setkání byly česko-japonské vztahy, neustále problematické globální oteplování a také nadcházející předsednictví naší země v Radě EU.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

E-ZAK – nová aplikace pro zadávání veřejných zakázek

Ministerstvo pro místní rozvoj zahájilo provoz aplikace E-ZAK. Jedná se o jednoduchý nástroj na zadávání veřejných zakázek, který umožní realizaci některých úkonů v zadávacím řízení jednoduchou a transparentní elektronickou formou.

Senát zemědělcům schválil vratku daně ze zelené nafty

Aby novela vstoupila v platnost, musí ji ještě podepsat prezident Václav Klaus. Vratka daně vypadla již dříve ze zákona v průběhu, kdy se schvalovalo povinné přimíchávání biopaliv. Podle nynějšího zákona neměli zemědělci na vratku daně nárok.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

U podnikatelů si zaměstnanci vydělali v prvním čtvrtletí o 2500 korun více

O více než 10 procent na 22 531 korun vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda v Česku za první tři měsíce letošního roku. Ve srovnání se stejným obdobím loni je vyšší o 2 120 korun. Podle statistiků jsou ale dvě třetiny zaměstnanců pod průměrem.

Praha a okolí dominuje v oblasti pojistných podvodů

Napříkad Česká pojišťovna odhalila jen za letošní první tři měsíce už tolik podvodů, kolik vloni za polovinu roku. Zatímco za celý loňský rok odhalila 739 pojistných podvodů za 264 milionů korun, během prvním tří měsíců letošního roku už její detektivové uzavřeli 353 pojistných podvodů.

České firmy se zbavují hromadně svých serverů

Náhražkami se stávají levnější virtuální servery s možností snadnější údržby. Náklady na nákup a provoz se použitím virtuálního serveru sníží o 30 procent.

Jak trávíte víkend?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).