Hlavní navigace

Relaxujte na kolečkách a probruslete se k lepší kondici

18. 6. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 244086
In-line bruslení nabízí relaxaci a zlepšení kondičky na čerstvém vzduchu. Tras po Česku přibývá a koupě vybavení je finančně relativně nenáročná.

In-line bruslení patří k poměrně rozšířeným rekreačním sportům. Může posloužit jako dobrý relax na čerstvém vzduchu, zlepšuje kondici a má i zdravotní efekty. Intenzivním bruslením si zlepšíte fyzičku, spalujete tuky a posilujete svaly. Skvělé je to například pro oblast hýždí a zad. Zejména ženy bojují jízdou na bruslích s celulitidou. Navíc zlepšujete i držení těla, protože musíte být zpevnění, vysvětluje pro business server Podnikatel.cz Helena Fišerová, redaktorka serveru o zdravém životním stylu Vitalia.cz.

S bruslením nejsou spojená žádná větší rizika, je ale samozřejmě nutné jezdit opatrně, ohleduplně a také s dobrým vybavením. To potvrzuje i Helena Fišerová: Ježdění na bruslích je poměrně bezpečný sport, pokud ovšem použijete základní ochranné prvky – chrániče kolen, loktů a hlavně zápěstí. Při možném pádu jistě oceníte i helmu. Zradou může být při jízdě například kvalitativně horší povrch tratě, vlhký asfalt (proto by se na brusle nemělo vyjíždět bezprostředně po dešti) nebo jiní neopatrní bruslaři.

Nákup vybavení: Co koupit a za kolik?

Cenové rozpětí in-line bruslí je poměrně široké a cena závisí (podobně jako u jiného sportovního zboží) na kvalitě a značce. Na trhu jsou tedy brusle za tisícovku i za několik tisíc korun. Pokud zájemce plánuje, že se bude bruslení opravdu věnovat, vyplatí se přece jen sáhnout do kapsy o něco hlouběji: brusle v cenách od 2000 korun budou mít lepší kolečka, bota bude pevnější a kvalitnější, více vydrží.

Výběr bruslí ovlivňují také zkušenosti konkrétního bruslaře (i když je bruslař začátečník, usnadní mu in-line bruslení, když už umí bruslit na ledu), styl jízdy, pro který si brusle kupuje (jestli je chce například pouze pro rekreační jízdu nebo jízdu sportovní – tedy opravdu pro systematické zlepšování své fyzické kondice – nebo se dokonce chystá na závody). Výběr bruslí je také možné přizpůsobit tomu, s kým bude bruslař nebo bruslařka jezdit (jestli se sportovcem, s kolegy z práce, kteří všichni s bruslemi teprve začínají, nebo třeba s dětským kočárkem). Brusle se rozlišují na dámské, pánské a dětské, k dostání jsou také unisex. Čtěte více: Cyklistika a bruslení

Jak vybrat brusle?

  • Vyzkoušejte vícero bot, kupte až ty, které vám opravdu sedí.
  • Bota musí fixovat kotník.
  • Bota vás nesmí nikde tlačit.
  • Kolečka po roztočení nesmí drhnout.
  • Skelet má v úrovni kotníku kloub a ventilaci.
  • Zvláštní pozornost věnujte přezce a celkovému zapínání.

Zdroj: Helena Fišerová: Jak začít s in-line bruslením?, server Vitalia.cz

Ani excelentnímu jezdci se nemusí vyplatit jezdit bez chráničů na lokty, dlaně, kolena a bez helmy, natož pak začátečníkovi. Pád na asfalt totiž nemusí způsobit vlastní nešikovnost, ale také třeba okolojedoucí bruslař – začátečník, který jízdu nezvládne. Sada chráničů stojí maximálně několik stovek, tato nevelká investice ale ušetří bolestivé spáleniny a odřeniny na nejexponovanějších místech. Řádově ve stovkách se pohybují také ceny přileb pro in-line bruslení. Oblečení je vhodné volit přiléhavé – triko a krátké nebo dlouhé elastické kalhoty.

Pokud není začínající bruslař rozhodnutý, že se chce bruslení více a pravidelněji věnovat a není si ani jistý, jestli ho ježdění bude bavit, může si pro prvních pár jízd brusle vypůjčit. Půjčovny se nacházejí u bruslařských tras.

Pod dohledem

Pokud chce jít někdo na bruslení důsledně, může si i na tuto disciplínu najmout osobního trenéra, podobně jako do fitness centra. Čtěte více: Vše o fitness a indoor sportech

Například Skateschool nabízí individuální lekce s trenérem za 590 korun za lekci (pokud si bruslař domluví větší počet lekcí, dostane množstevní slevu), Hepa in-line school za 300 korun (slevu pak poskytuje při větším počtu účastníků).

MM_socky3

Co děláte nejčastěji ve svém volném čase?

Kde bruslit?

Bruslařských drah po Česku přibývá. Namátkou: V Praze se již tradičně bruslí na Ladronce, na Letné nebo ve Stromovce (všude si lze brusle a chrániče také půjčit; ceny jsou však různé, cenu do 150 korun za brusle a chrániče si někde účtují za hodinu, jinde za celý den.). Bruslí se i kolem Vltavy v Braníku. Kolem Labe lze zase jezdit v Ústí nad Labem. Například v okolí Hradce Králové je možné využít pro bruslení stezku mezi Třebechovicemi pod Orebem a Týništěm nad Orlicí.

Tip: Server o zdravém životním stylu Vitalia.cz pro vás připravuje databázi in-line stezek.

Za bruslením je ovšem možné vyrazit také do zahraničí. A to nejen na vlastní pěst – organizované in-line zájezdy již nabízejí i cestovní kanceláře v rámci možností trávení aktivní dovolené. Což stojí před letním obdobím prázdnin a dovolených za uváženou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).