Hlavní navigace

Proč jít na volnou nohu? Protože budete šťastnější

18. 12. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Podnikatel.cz podpořil vznik unikátního průzkumu, do kterého se zapojilo na 2300 nezávislých profesionálů. Většina žije na volné noze šťastněji než dřív.

Průzkum uspořádaný portálem Navolnenoze.cz přinesl detailní výsledky, které prostřednictvím více než padesáti otázek mapují postoje profesionálů k podnikání, klientům, penězům, pracovním návykům a hodnotám, na kterých svůj byznys zakládají.

Čtěte také: Aby se stát nažral a OSVČ i zaměstnanci zůstali celí, říká Robert Vlach

Kdo jsou čeští nezávislí profesionálové?

Jde o výraznou, ale hůře identifikovatelnou skupinu profesionálů, kteří pracují sami na sebe a působí na volném trhu. Pokud jde o legální formu, většinu tvoří živnostníci a jiné OSVČ (86 %), ale mezi respondenty najdeme také majitele malých s.r.o. (16 %), specialisty najímané do projektů na smlouvu nebo uživatele fotobank a online platforem jako Fler či Airbnb. Freelancery vystihuje lépe přístup než konkrétní forma podnikání.

Formálně je tvá práce na volné noze vedena převážně jak?

Oborové složení freelancerů je podobné jako jinde ve světě. Převažují kreativní a technické profese, jazykové služby, marketing, vzdělávání či poradenství. Často jde o lépe placené odborné činnosti s vyšší kvalifikací, nezřídka vykonávané primárně na počítači. Celých 56 % respondentů průzkumu má VŠ vzdělání, což je více než čtyřnásobek národního průměru. Svědčí to o výrazném posunu v kariérní orientaci střední třídy a tzv. bílých límečků (dříve korporátních zaměstnanců).

Kam tvá práce oborově spadá?

Co tyto profesionály na volnou nohu vede?

Jaká je jejich motivace a proč se pouštějí do nejistých vod podnikání? Důvodů je zřejmě hodně, ale převažují ty pocitové: 97 % uvádí, že jsou na volné noze stejně, anebo šťastnější (74 %) než dřív. Nejčastěji oceňují flexibilitu a svobodu (86 %), že dělají, co je baví (75 %) a jsou svými pány (74 %). Je ale podnikání skutečně tak růžové?

Můžeme namítnout, že profesionálů, kteří na volné noze neuspěli, se už nikdo nezeptá, jestli jsou šťastní. 58 % těch, kteří začali na volné noze pracovat v posledních 5 letech, svědčí o výrazné tržní fluktuaci, a tedy že začátky nejsou zrovna lehké. (Za silným zastoupením uplynulé pětiletky nicméně stojí i důsledky hospodářské krize a stále častější odchod expertů na volnou nohu)

Jaké jsou pro tebe hlavní výhody práce na volné noze?

Profesionálů, kteří napoprvé neuspějí, nebo se nikdy neodrazí od bokovek k volnonožství na plný úvazek, je pravděpodobně mnoho. 96 % respondentů ovšem uvádí, že začínali bez kapitálu, nebo z vlastních a rodinných úspor, takže případný pád zřejmě tolik nebolí. Ti neúspěšní se obvykle jen nechají znovu zaměstnat. OSVČ a firmy se tedy navzájem potřebují a podporují.

Čtěte také: Našel jsem velmi zajímavou díru na trhu, říká Robert Vlach

Co si mají z průzkumu odnést firmy?

Že stále více kvalifikovaných profesionálů dává přednost flexibilitě podnikání na volné noze, je dnes navzdory různorodým definicím široce přijímaný fakt. Americká Freelancers Union na základě reprezentativního průzkumu uvádí, že částečně nebo plně na volné noze je celá třetina trhu práce, tedy asi 53 miliónů Američanů. A tento trend potvrzují i další nezávislé studie, z nichž některé předpovídají růst freelancingu přinejmenším do roku 2020.

školení-leden22-molín

Firmy, které chtějí získat a udržet kvalifikované experty, tak v zahraničí stále častěji nabízejí podmínky, které se velmi podobají práci na volné noze: méně kontroly, flexibilní pracovní doba, práce rozdělená do projektů, podpora home-office a remote práce na cestách — tedy obecně věcí, které firmu moc nestojí, ale je o ně velký zájem. Dobré firmy nejsou hloupé a snadno si spočítají, že se jim to vyplatí. Česka se to zatím tolik netýká, ale hospodářský růst to může brzy změnit.

Kompletní výsledky průzkumu najdete zde, včetně grafů, tabulkových přehledů a citací.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).