Hlavní navigace

exPRESS: Zdravotní prohlídky podnikatelé platit nechtějí

24. 5. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Podnikatelé kroutí nad návrhem resortu zdravotnictví hlavou. „Proč bychom měli platit zdravotní prohlídky svých zaměstnanců?“ Ptají se veřejně. Bez výrazných úlev na daních se vládní návrh s podporou podnikatelů nesetká. Jejich kasy by to zbytečně zatížilo.

Podnikatelé nesouhlasí s povinností platit svým zaměstnancům zdravotní prohlídky »

Unie malých a středních podniků ČR dnes vydala nesouhlasné stanovisko týkající se návrhu Ministerstva zdravotnictví, aby měli zaměstnavatelé povinnost platit svým zaměstnancům zdravotní prohlídky. Dosud je hradí zdravotní pojišťovny. Toto opatření by bylo pouze další nevítanou zátěží podnikatelů, tvrdí Unie.

Firmám a zaměstnancům stačí, že stát ukládá povinnost pravidelných prohlídek. Není však důvod, proč by za tuto povinnost měly platit firmy. Zdravotní poplatky jsou věcí systému zdravotního pojištění. Přesun poplatku na firmy se nám nezdá šťastným, myslí si předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich. Podle něj by o řešení bylo možné uvažovat pouze tehdy, pokud by došlo k jiným výrazným úlevám na daních. Podnikatelé však v současnosti platí daně až příliš vysoké a není důvod požadovat od nich další zvláštní příspěvky.

Problematikou zdravotních prohlídek se již zabýval i business server Podnikatel.cz. Daniel Morávek zjistil, že případnou povinnost platit zdravotní prohlídky podnikatelé podmiňují například snížením povinného zdravotního pojištění.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Ballmer jednal s Lukačovičem. Ale ne o prodeji Seznamu.cz

Nejvyšší šéf Microsoftu Steve Ballmer sice jednal s majitelem Seznamu Ivo Lukačovičem, o jeho prodeji se ale údajně nebavili. O možném zájmu Microsoftu o prodávaný Seznam spekulovala v minulých dnech některá média. Microsoft i Lukačovič to popírají.

Sloučení eBanky a Raiffeisenbank nabylo právní moci

Fúze obou bank se tak definitivně stává skutečností. Podle informací zveřejněných na internetových stránkách Raiffesisenbank probíhá aktuálně finální proces slučování obou bank, který by měl vyvrcholit v létě.

Papírové letenky končí, prodejci letenek budou prodávat už jen elektronické

Prodejci jsou povinni od 1. června vydávat letenky už jen elektronické. Informuje o tom Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) podle které nový systém vychází z požadavku Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA).

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Novela zákona o potravinách zvedá pokutu až na 1 milion korun

Minulý týden nabyla účinnosti novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích a zákona o Státní zemědělské a potravinářské inspekci. Podnikatelé, kteří provozují potravinářské podniky a dovážejí potraviny nebo potravinářské výrobky ze zemí mimo Evropskou unii nebo ze zemí, které nejsou smluvními stranami Evropského hospodářského prostoru, budou muset uhradit kontrolu těchto potravin a výrobků. Stejně tak půjde na jejich vrub případná dodatečná kontrola při nesplnění některých opatření.

Evropské normy týkající se ovoce a zeleniny možná padnou

Ne všechny státy jsou pro rušení těchto norem. Státy se totiž obávají, že zrušení norem způsobí zhoršení kvality zboží, které se dostane na pulty obchodů a tedy ke spotřebitelům.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Nafta je v Česku dražší než v cizině. Může za to spotřební daň

Tuzemské spotřební daně z pohonných hmot kvůli posilovaní koruny vůči euru výrazně převyšují spodní limity stanovené Evropskou unií. Minimální sazba stanovená Unií je u nafty 302 a u benzinu 359 eur na tisíc litrů. Česko vybírá 396, respektive 472 eur.

MM červen tip 1

Absolventi by se měli díky evropským penězům lépe uplatnit na trhu práce

Vysoké školy mají možnost ucházet se o finanční prostředky z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschop­nost. Podpora je zaměřená na vzdělávání pro praxi. To znamená, že vysoké školy mohou získat peníze na inovace studijních programů, které povedou k lepšími uplatnění absolventů na trhu práce.

Zaměstnavatelé přispívají čím dál více na penzijní připojištění zaměstnanců

Trh penzijního připojištění podle aktuálních údajů v Česku roste. Současně roste i počet pojistek, na které svým zaměstnancům přispívají zaměstnavatelé. Zaměstnavatelé tak celkem aktuálně přispívají na 868 tisíc připojištění.

Anketa

Jak trávíte víkend?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).