Hlavní navigace

Průmysl opět v dramatickém propadu. Podniky chtějí více státních zakázek

29. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Průmyslová produkce se opět vrátila k negativnímu trendu. Po březnovém zlepšení, kdy se meziroční propad zmenšil na 17 %, se dubnová průmyslová výroba opět snížila výrazněji. Oproti loňskému dubnu totiž průmysl zaznamenal 23,2% snížení. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Ukazuje se, že hospodářská recese je mnohem hlubší a vážnější než se předpokládalo a bude mít značný dopad na další pokles růstu HDP v tomto roce. Zcela jistě si i vyžádá další úspory na mzdových výdajích a nepochybně bude znamenat pokračování v redukci počtu pracovních míst v některých podnicích, reagoval prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Podle Kužela jsou největší naději pro český průmysl státní zakázky, které mohou částečně nahradit výpadek v zakázkách tuzemských firem a zmírnit dopady krize na jejich činnost. Stát by měl a musí najít v rozpočtu peníze a prostřednictvím nových státních zakázek maximálně podpořit český průmysl a udržení stávajících pracovních míst, která vytváří. V opačném případě lze jen těžko počítat s nějakým rychlejším obratem k lepšímu, tvrdí Kužel. Čtěte seriál Ekonomická recese.

Výsledky českého průmyslu byly překvapením i samotné analytiky. Vysoká srovnávací základna z loňského roku a Velikonoce, které tento rok připadly na duben, převálcovaly šrotovné. Vloni dubnu totiž vykázal český průmysl nejvyšší nárůst za rok 2008 a to 10,1 %, uvedla Helena Horská z Raiffeisenbank. Podle ní až zpřesněné údaje ukážou, jak českému automobilovému průmyslu pomohlo šrotovné v okolních státech.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).