Hlavní navigace

Průmyslová výroba má lepší výsledky, nebudou zatím trvalého rázu

12. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Průmyslová výroba v srpnu klesla, po sezónním očištění naopak meziměsíčně vzrostla o 4 procenta. Jak uvedl dnes Český statický úřad, v srpnu meziročně průmysl klesl o 8,4 procenta po červencovém poklesu o 18,2 procenta. Stavební produkce se ve stálých cenách meziročně zvýšila o 0,6 procenta. V červenci přitom zaznamenala pokles o 4,4 procenta.

Všechno jsou to výsledky, které jsou mnohem lepší než v minulých měsících, kdy jak produkce tak objednávky klesaly o pětinu nebo i více, řekl k tomu Martin Lobotka, analytik České spořitelny. Ostatně podle analytiků jsou srpnové výsledky průmyslu nadějné. Radovat se je ale podle nich předčasné. Na průmysl totiž dolehne ukončení programů šrotovného, které ještě vliv na srpnový autoprůmysl měl.

Očekáváme proto během příštích měsíců pohyby průmyslové výroby střídavě nahoru a dolů, bez jasného trendu. Skutečné zlepšení očekáváme až koncem roku 2009 a počátkem roku příštího, tj. 2010, komentoval aktuální výsledky hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

S tím souhlasí i Petr Smutný, partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací, Pricewaterhou­seCoopers ČR a dodává: Mnoho podniků navíc bojuje se získáváním dostatečné hotovosti, kterou potřebují na profinancování nových zakázek. Výzvou pro náš průmysl je fundamentální přeúvěrovanost a firmy své dluhy stále neřeší, uzavřel Smutný.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).