Hlavní navigace

Průzkum: Firmy považují uplynulý rok za úspěšný. Horší bude ten nadcházející

29. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Uplynulý rok byl úspěšný i přes to, že druhou půli již negativně ovlivnila finanční krize, tvrdí firmy v průzkumu Hospodářské komory ČR (HK ČR), který se zaměřil na 2320 podnikatel­ských subjektů z České republiky. Krize podle podnikatelů potrvá celý příští rok a přesáhne i do roku 2010.

Přes dopady finanční krize v druhé půli roku, jej hodnotí dvě třetiny podnikatelských subjektů jako úspěšný. S krizí počítají v celém příštím roce a na začátku roku 2010, ukázal průzkum HK ČR zaměřený na 2320 podnikatel­ských subjektů. Necelá třetina dotázaných subjektů žádné změny díky krizi nezaznamenala, naopak pět procent zúčastněných firem považuje rok 2008 za neúspěšný a špatný.

" Letošní rok a z něj především jeho závěr patřil pro naše podnikatele a firmy mezi nejnáročnější. V posledním čtvrtletí roku se začaly výrazně projevovat dopady světové ekonomické a finanční krize. Banky zpřísnily podmínky pro poskytování úvěrů a firmám poklesl počet zakázek a byly tudíž donuceny přijmout četná úsporná opatření jako například omezení výroby a investic nebo redukci počtu pracovních míst. Obecně lze říci, bez ohledu na současnou krizi a její dopady, patřily v letošním roce mezi strašáky či nepřátele firem rostoucí ceny energie, u exportérů to byl kolísavý kurs eura. Firmy považovaly i nadále za největší překážku v podnikání nadměrnou byrokracii a složité právní prostředí," uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. Čtěte více v seriálu Finanční krize

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).