Hlavní navigace

První dopady finanční krize zaznamenalo i Česko

23. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kromě burzovních výkyvů už světovou finanční krizi pocítily i některé české firmy. Patří mězi ně například Škoda Auto, Crystalex či Porcela Plus.

Mladoboleslavská Škoda Auto musela kvůli finanční krizi snížit výrobu. Včera se vedení firmy dohodlo z odbory na dvoudenním omezení výroby ve všech provozech vyjma výroby nového superbu. Počet vyrobených aut se tak sníží zhruba o 2500 aut. Důsledky finanční krize zanechávají na evropském trhu negativní stopy. Jako největší exportér v Česku se nebudeme moci těmto negativním vlivům, navíc posíleným silnou korunou vyhnout. Proto reagujeme omezením výroby v těchto dvou dnech, řekl mluvčí automobilky Jaroslav Černý s tím, že jiným se způsobem se Škoda Auto na krizi reagovat nechystá. Čtěte více: Hrozí světu největší hospodářská krize posledních sta let?

Do vážnějších potíží se dostala domácí sklářská skupina, zastřešující značky Crystalex a Porcela Plus. Kvůli dluhům už všem podnikům ve skupině společnost ČEZ minulý týden na hodinu odpojila dodávky elektrické energie. Skupina se nejvíce potýkala s problémy díky silné koruně. Kvůli krizi na finančních trzích se jí navíc nepodařilo restrukturalizovat zhruba čtyřmiliardový úvěr ani dohodnout vstup silného investora, informoval mluvčí Crystalexu Karel Samec. Akcionáři proto již podali návrh na konkurz. Soud nyní zahájil insolvenční řízení, ve kterém prozkoumá, zda existuje k vyhlášení konkurzu dost podstatných důvodů. Čtěte více: Čeští exportéři to teď nemají lehké

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).