Hlavní navigace

Výsledek prvního jednání ekonomické rady: zrychlené odpisy a odčitatelné položky z pojištění

26. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zrychlené odpisy a odčitatelné položky ze základu sociálního pojištění. To jsou hlavní nástroje, se kterými chce Národní ekonomická rada (NERV) napomoci zvýšení zaměstnanosti a posílení domácí poptávky. Všichni členové rady se shodli, že nyní je nutná rozpočtová disciplína.

Včera se poprvé uskutečnilo jednání ekonomické rady. Diskuze se točila zejména o možnostech státních rozpočtů na roky 2009 až 2011, které by měly být schopné zajistit dostatečné zdroje na opatření, které rada vládě doporučuje. NERV je ve svých doporučeních pro zvýšení zaměstnanosti a podporu domácí poptávky. Vláda nechce předkládat soubor velmi populistických a nákladných opatření tak, jak jsme tomu svědky z některých opozičních lavic, uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Doplnil také, že nástroji pro zvyšování zaměstnanosti a posilování domácí poptávky budou zrychlené odpisy a odčitatelná položka ze základu sociálního pojištění. Podle Kalouska by měl stát investovat především do vědy a vzdělání, krajské infrastruktury a dopravní obslužnosti.

Mezi hlavní doporučení ekonomické rady tedy patří zrychlené odpisy pro podnikatele, nižší sociální pojištění pro absolventy, státní záruky za úvěry pro podnikatele, investice do vědy a dopravy a pobídky pro soukromé investory. ČSSD naproti tomu přichází se svým balíkem opatření. Chtěla by zavést 30% daň pro lidi, kteří vydělávají více než 1,2 milionu ročně, vyplácet 13. důchod, podporovat nezaměstnané půl roku, v prvních třech dnech nemoci vyplácet 25 % výdělku, zpomalit deregulaci nájmů do roku 2012 a snížit DPH z devíti na šest procent, uvedly dnes Hospodářské noviny.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).