Hlavní navigace

Ředitelé velkých firem nevidí budoucnost optimisticky

3. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Generální ředitelé největších firem v Česku, Chorvatsku, Maďarsku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku jsou vzhledem k budoucímu vývoji ekonomiky skeptičtí. Zatímco ještě v letošním červnu věřili ve zlepšení ekonomické situace, nyní to již neplatí. Ředitelé se totiž obávají, že se zhorší dluhová krize evropských zemí, což ovlivní středoevropské ekonomiky. Uvádí to společnost Deloitte ve svém Indexu podnikatelského očekávání.

účto únor klímová

Vývoj české ekonomiky je s růstem v EU a zejména některých zemí eurozóny velmi těsně spojen. Pokud ještě před pár měsíci převažovalo očekávání na postupné zrychlení růstu a zlepšení situace ve většině částí ekonomiky, dnes tomu tak není. Navíc je naše ekonomika jen částečně orientována na neevropské trhy, což riziko spojené s dluhovou krizí v Evropě dále zvyšuje, uvádí k poznatkům Diana Rádl Rogerová, partnerka společnosti Deloitte. Luděk Niedermayer, ekonomický expert Deloitte, doplňuje, že zatímco panuje shoda na nedobrém vývoji ekonomiky, je těžké toto zjištění kvantifikovat. Výrazný rozdíl mezi naladěním manažerům je však mezi Českem, Polskem a Slovenskem a ostatními zkoumanými zeměmi. Ředitelé ve jmenovaných zemích totiž jsou v porovnání s ostatními přeci jen ve vyhlídkách do budoucna optimističtější.

Je jasné, že největší otázkou ovlivňující očekávání generálních ředitelů v České republice je nedostatek důvěry ve schopnost EU vypořádat se s probíhající krizí státních dluhů. Tato krize má jak ekonomickou tak hlavně politickou rovinu. To znamená, že, k procesu, který by mohl důvěru trhům i firmám navrátit, bude docházet přinejlepším velmi pomalu, komentuje naladění českých ředitelů Diana Rádl Rogerová. Proto lze podle ní očekávat, že i v příštím průzkumu se projeví pesimistický postoj.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).