Hlavní navigace

Řetězec HRUŠKA zametal se svými dodavateli, s některými neměl ani smlouvu

Řetězec HRUŠKA doplatil na novelizovaný zákon o významné tržní síle. Posvítil si na něj antimonopolní úřad, který u něj provedl kontrolu a hned našel chyby.
Michael Hovorka
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal rozhodnutí, podle kterého musí řetězec HRUŠKA odstranit potenciálně nezákonné jednání.

To spočívalo především v tom, že s dodavateli neměl uzavřený smluvní vztah v písemné podobě. Od úřadu má nyní jasný úkol. Se všemi dodavateli musí mít písemnou smlouvu a tu bude povinně požadovat od všech.

Nezákonné jednání musí HRUŠKA ihned ukončit

S těmi dodavateli, u kterých písemnou smlouvu dříve měl, zase vyjednal zcela nevýhodné podmínky. Týkalo se to smluv pro rok 2016 a podle antimonopolního úřadu byly takové smlouvy jednostranně výhodné pouze pro společnost HRUŠKA. 

Konečně se společnost HRUŠKA zavázala, že ze stávajících i nových smluv odstraní ustanovení, které umožňovalo operace s pohledávkou dodavatele (započtení, postoupení, zastavení) pouze se souhlasem obchodního řetězce, jakožto i ustanovení o smluvní pokutě za porušení této podmínky, komentovala rozhodnutí Milena Marešová, mluvčí ÚOHS.

Úřad řeší celkem 8 správních řízení

První pravomocné rozhodnutí úřadu vychází z celkem 8 správních řízení, která úřad po kontrolách řetězců zahájil. Po účinnosti zákona o významné tržní síle nechal řetězcům nějakou dobu na přizpůsobení a poté aktivně vyrazil na kontrolu: Toto je naše první rozhodnutí, které nabylo právní moci. Další bude účinné příští týden, upřesnila pro server Podnikatel.cz Milena Marešová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).