Hlavní navigace

S novým prezidentem se zřejmě lepšího podnikání nedočkáme

28. 1. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Miloš Zeman, který byl v sobotu zvolen českým prezidentem, chce být hlasem všech voličů.

Tak máme nového prezidenta. V praxi tedy ještě ne, jak těsně po výhře nad Karlem Schwarzenbergem v jednom z prvních rozhovorů v Událostech České televize několikrát se svou pověstnou arogancí moderátorovi „vmetl do tváře“, protože se úřadu ujme až začátkem března. Přesto je rozhodnuto – historicky premiérovou hlavou státu zvolenou přímou volbou se stal důchodce z Vysočiny, expremiér Miloš Zeman.

Je smutné, že druhé kolo prezidentské volby představovalo jen výběr menšího zla. A teď je otázkou, jak menší v budoucnosti bude. Do čela státu jsme zvolili člověka, který nám tvrdil, že se už dávno zbavil vlivu Miroslava Šloufa, všemocného lobbisty s kontakty na kde koho. Jenže si se svou pravou rukou těsně po svém zvolení připil na vítězství. 

Do čela státu poslaly hlasy muže, za jehož kariéry politika, ať už v premiérovském křesle nebo když byl v opozici, se staly události, které se nám nesmazatelně vryly do paměti. Namátkou jmenujme aféru Bamberg, v níž Zeman a další významní členové ČSSD nabídli několika podnikatelům značný ekonomický vliv ve státě výměnou za finanční injekci na předvolební kampaň v roce 1996 a kompromitující materiály na ODS a ODA.

Zvláštní kapitolou českých politických dějin je pak také takzvaná Opoziční smlouva uzavřená mezi Českou stranou sociálně demokratickou a Občanskou demokratickou stranou, kterou podepsali předsedové Miloš Zeman a Václav Klaus. S ní je spojena řada kauz, v nichž například tehdejší Zemanova vláda bez výběrového řízení rozhodla o výstavbě prodražené dálnice D47 nebo plánovaný nákup letounů Jas – 39 Gripen. I tady šlo nalézt jiné řešení, kde se daly ušetřit peníze.

Zeman je zastáncem vysokého zdanění

Jednou z politických rolí je pomoc českým podnikům. Prezidenta z toho nevyjímaje. Ten by jako každý politik měl mít zájem na tom, aby ve světě propagoval tuzemské firmy. V tomto směru zřejmě Zeman pojede po „klausovské“ linii a žádná výrazná změna se od něj čekat nedá.

Pomoc podnikatelé od hlavy státu očekávají nejen v propagaci, ale také v usnadnění jejich pracovního života. Českým podnikatelům se teď opravdu nemístně zvyšují daně a různé poplatky. Tady asi příliš úlevy od nového prezidenta nepřijde. V jednom ještě předvolebním rozhovoru se tehdy ještě jen jeden z uchazečů na prezidentské křeslo nechal slyšet, že je zastáncem skandinávského modelu. To znamená vysokého zdanění, investice výnosu z tohoto zdanění do investic a nikoli do spotřeby. A to včetně investic do veřejného sektoru, jako je zdravotnictví, školství, ale také do infrastruktury a do bytové výstavby.

Jsem zastáncem progresivního zdanění příjmů, jsem zastáncem vysokého zdanění, ale také jsem zastáncem toho, aby výnos těchto daní šel na investiční účely a tedy na obnovu ekonomického růstu. Tedy nikoli například na zvýšení sociálních dávek, prohlásil Zeman.

Žádná zásadní změna nás rok či dva asi nečeká

Nový prezident s politickou minulostí se zřejmě bude více angažovat právě v politice. Jako první ho bude zajímat současná vláda premiéra Petra Nečase, předčasné volby a kdo na Pražském hradě připravoval novoroční dílčí amnestii, kterou vyhlásil prezident Václav Klaus. Možná i proto se už přední čeští ekonomové nechali slyšet, že zvolení Miloše Zemana českým prezidentem nebude mít zásadní vliv na tuzemskou ekonomiku. Hlavní pravomocí prezidenta je podle nich volba nových členů bankovní rady České národní banky, takže v tomto odvětví nic nepoznáme.

Podnikání v Česku se asi s novým prezidentem nezmění. Možná by se tak stalo v případě, že bychom zvolili Zemanova soupeře. Kníže Schwarzenberg má totiž s touto oblastí života mnohem bohatší zkušenosti a slaví na tomto poli i nesčetné úspěchy. Dá se o něm říci, že je v Česku úspěšným podnikatelem, takže s ním v čele státu by třeba změna k lepšímu přišla. Ale to se nedozvíme, tedy alespoň v horizontu následujících pěti let, kdy naši zemi povede Miloš Zeman, podle svých slov prezident dolních deseti milionů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).