Hlavní navigace

Schillerová trvá na zrušení odpočtů u nových hypoték a daně z nabytí nemovitostí

3. 4. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ministerstvo financí připravuje návrh na zrušení daňového uplatnění odpočtů u nových hypoték a zároveň zrušení daně z nabytí nemovitých věcí.

Podle ministerstva to z dlouhodobého hlediska zlepšií dostupnost bydlení ve vlastním pro mladé lidi, kterým v okamžiku po nákupu domu či bytu zbyde více hotovosti. Odborníci nicméně upozorňují, že nyní by měl stát spíše řešit jiné věci.

Ministerstvo chce změny u nemovitostí

Ministerstvo financí předloží vládě návrh na zrušení daňových odpočtů u nově uzavíraných hypotečních úvěrů a zároveň zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, která v současnosti činí 4 % z celkové kupní ceny. Cílem je podle ministerstva zlepšit z dlouhodobého hlediska dostupnost bydlení ve vlastním pro mladé lidi, kterým v okamžiku po nákupu domu či bytu zbyde více hotovosti. Předpokládám, že k projednání by mohlo dojít v týdnu od 6. do 10. dubna. Návrh zákona bude retroaktivní, tedy opatřen zpětnou účinností ke dni schválení vládou. Do té doby platí, že kdo nabývací daň zaplatí, může si po celou dobu splácení hypotéky daňově uplatňovat odpočty, doplnila ministryně financí Alena Schillerová.

Ten, kdo zaplatil v minulosti 4% daň z nabytí nemovitých věcí nebo si pořídil nemovitost osvobozenou od této daně (např. novostavby), si bude moci odpočty hypotéky i nadále daňově uplatňovat ve svém přiznání k dani z příjmu a nic se pro něj nemění. Refinancování hypotéky má být rovněž v zákoně ošetřeno tak, aby nebylo posuzováno jako nový úvěr.

Řešte teď jiné věci, říkají odborníci

Ekonomové se k návrhu staví rozdílně, vesměs se však shodují, že by ho mělo ministerstvo financí odložit a nyní řešit důležitější věci. Samotný nápad na zrušení daně z nabytí nemovitosti a změn u hypoték je podle mě dobrý – ne ale v době, kdy nikdo neví, co bude za týden, za měsíc… Ani u těchto změn nevíme, co s realitním trhem udělají. Proto bych to celé radši nechal na později, uvedl na Twitteru Jiří Žežulka z firmy Apogeo, který dříve vedl finanční správu.

Stejný názor má i rektorka Mendelovy univerzity a předsedkyně komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová. Lidé nemají perspektivu budoucnosti, ale řeší se tu daň z nabytí nemovitosti. Nikdo si na základě toho nebude kupovat byty. Lidé nemyslí na budoucí spotřebu. Myslí na to, jak přežít, sdělila rektorka Deníku N. Nákup nemovitostí a získání vlastního bydlení je z mého pohledu krokem číslo dva. Nyní jsme stále u bodu číslo jedna, kdy máme umrtvenou ekonomiku, kterou musíme po zrušení karantény oživit, uzavřela Nerudová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).