Hlavní navigace

Sociálka prodlužuje úřední hodiny, dobrá zpráva pro opozdilce

29. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: http://www.isifa.com
Okresní pracoviště České správy sociálního zabezpečení prodlouží úřední hodiny. Podnikatelé a živnostníci mají více času na podání přehledů.

Až do 3. května budou prodlouženy úřední hodiny na všech pracovištích České správy sociálního zabezpečení. Na její pobočky se totiž chystá podat Přehled o příjmech a výdajích za rok 2012 až milion lidí, kteří podnikají jako osoby samostatně výdělečně činné, dále jen OSVČ. Tuto povinnost je nutné splnit nejpozději do 2. května. Povinnost předložit přehled mají i ti lidé, kteří podnikali jako osoby samostatně výdělečně činné pouze část loňského roku nebo pobírají důchod, studují nebo jsou zároveň zaměstnáni.

Podnikatelé mají vůči státu mnoho povinností, řadu z nich plní právě v současné době. Lepší než vymáhat sankce za to, že některé nesplnili, je vytvořit jim lepší podmínky pro to, aby vše bez zbytečných překážek zvládli. Prodloužení úředních hodin od 2. dubna je vstřícná nabídka z naší strany, říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Každý pracovní den budou mít otevřeno na všech okresních správách sociálního zabezpečení, kde jsou k dispozici pokladny pro zaplacení pojistného v hotovosti až do 10 000 korun. Pojistné bude možné zaplatit na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení v pondělí a ve středu od 9:00 do 15:00 hodin s polední přestávkou, v úterý a ve čtvrtek od 9:00 do 13:00 hodin a v pátek od 9:00 do 12:00 hodin. 

Povinnosti OSVČ k OSSZ

Případné nedoplatky pojistného na sociální zabezpečení musí OSVČ zaplatit do 8 dnů od podání přehledu. Tato lhůta platí i tehdy, pokud přehled zpracovává daňový poradce. V tomto případě mají ale OSVČ delší termín pro podání přehledu, až do 1. srpna. Zpracování přehledu daňovým poradcem se musí správě sociálního zabezpečení nahlásit do 30. dubna. Osoby samostatně výdělečně činné, které nemají povinnost podávat daňové přiznání, musí podat přehled do 31. července 2013.

Formulář Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2012 a podrobný návod, jak ho vyplnit, je možné najít na webu ČSSZ. Další možností je využít e-Podání přehledu, elektronický formulář například automaticky pomáhá s výpočtem pojistného.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).