Hlavní navigace

SOCR ČR se ohrazuje: „Paní hejtmanko, podívejte se z okna, co se kolem děje“

30. 3. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zaměstnanci obchodů potřebují nyní věnovat pozornost na zajištění plynulosti dodávek zboží a plnění karanténních a hygienických opatření.

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) se proto ostře ohrazuje proti kontrolám prováděným Krajským úřadem Středočeského kraje, které v době extrémních nákupů v souvislosti s koronavirovou epidemií zjišťovaly, proč v nabídce prodejen chybí některé druhy zboží, jež jsou nabízeny v akčních letákových akcích. 

Kontroly jsou absurdní

V době vyhlášeného nouzového stavu se pozornost obchodníků plně soustředila na zajištění zásobování Česka potravinami a dalším zbožím, aby dokázali vyhovět zvýšeným nákupním potřebám obyvatel. Od státu i kraje se proto přirozeně očekává maximální podpora obchodu, a nikoli absurdní kontroly, které záměrně ztěžují jeho fungování. 

Podle prezidenta SOCR ČR Tomáše Prouzy nad tímto jednáním zůstává rozum stát a považuje postup kontrolních orgánů ve světle současných událostí jako zcela absurdní zneužívání pravomocí. V době mimořádných nákupních manévrů a nepředvídatelného chování zákazníků, kdy bylo velmi obtížné zajistit samotný provoz obchodů a dostupnost potravin, přicházejí kontroloři z krajského úřadu, aby zjistili, že v nabídce malého obchodu v Českém Brodě chybí několik položek oproti letákové nabídce, popisuje.

Obchody dělají maximum

Desetitisíce zaměstnanců obchodů po celé republice se dennodenně maximálním možným způsobem snaží, aby bylo pokryto zásobování a samotný provoz jednotlivých prodejen. Soustřeďují se také na zajištění zvýšených hygienických standardů, co nejčastější dezinfekci vnitřních prostor a podobně. Bez ohledu na náklady tak investují obrovské personální i finanční zdroje do zajištění zásobování obyvatel České republiky. Díky tomu jsou prodejny stále plné a obchod je fungující částí tuzemské ekonomiky.

Této problematice jsme se věnovali v článku Situace v obchodech už se ustálila. Se zásobováním nejsou žádné problémy

Tomáš Prouza tak důrazně apeluje na paní hejtmanku Středočeského kraje Jaroslavu Pokornou Jermanovou, aby se i se svým úřadem zaměřila na důležitější věci a přestala šikanovat obchodníky, kteří představují páteřní infrastrukturu státu a díky nimž si ona může nakoupit, co potřebuje. Řešit by namátkou mohla třeba zajištění a dodání dostatečného množství ochranných pomůcek pro prodavačky nebo dezinfekčních prostředků do obchodů v jejím kraji. Paní hejtmanka by se měla podívat z okna, aby zjistila, co se ve světě kolem ní děje, zdůrazňuje. 

Dále závěrem dodává, že v této turbulentní době je zapotřebí o to větší spolupráce napříč jednotlivými sektory, jak je to patrné například mezi zemědělci, potravináři a obchodníky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).