Hlavní navigace

SOLVIT pomáhá podnikatelům v obraně proti diskriminaci a porušování práv svobody volného pohybu

16. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropský systém SOLVIT pomáhá podnikatelům při obraně proti diskriminaci a porušování práv svobody volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu. V této záležitosti také zahájil informační kampaň pro podnikatele a občany s cílem zvýšit jejich povědomí o možnostech mimosoudního řešení administrativních potíží v zahraničí.

Neformální systém právní pomoci SOLVIT zahájil informační kampaň pro podnikatele a občany s cílem zvýšit jejich povědomí o možnosti mimosoudního řešení administrativních potíží v zahraničí. Kampaň informuje, jak se v evropském kontextu bránit diskriminaci a porušování práv svobody volného pohybu osob, služeb, zboží a kapitálu. Myšlenka osvěty vznikla na základě podnětů podnikatelů a občanů z ČR i zahraničí.

Systém právní pomoci, který zaštiťuje Evropská komise, může podnikatelům pomoci při řešení sporů s úřady ostatních států Evropské unie svou komunikací s úřady, které by do praxe nesprávně aplikovaly evropskou legislativu a bránily využití principu svobod vnitřního trhu EU.

V České republice je SOLVIT součástí Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). SOLVIT nabízí alternativu ke zdlouhavým a nákladným soudním řízením. Maximální lhůta k vyřešení problému je deset týdnů. Nespornou výhodou je, že podnikatelé a občané za rady SOLVITu neplatí žádné poplatky, uvedl ředitel Odboru vnitřního trhu a služeb EU MPO Jan Hebnar. Doplnil také, že řešení konkrétního sporu je pak výsledkem spolupráce SOLVITu země, ze které stěžovatel pochází a země, kde problém vznikl. Se správním orgánem, který neakceptuje pravidla evropského práva, komunikuje přímo zástupce SOLVIT centra, uvedl Matyáš Vitík z Tiskového oddělení MPO. Informace je možné nalézt na portálu MPO a portálu europa.eu.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).