Hlavní navigace

Špatná zpráva pro podnikatele, po OSA zvýší poplatky i DILIA, a to o 25 %

6. 9. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Ani ne měsíc poté, co OSA oznámil, že zvýší pro rok 2017 poplatky, přišel se zdražením i další kolektivní správce DILIA. Poplatky zvýší o 25 %.

Restauratéři si příští rok připlatí na autorských poplatcích, po Ochranném svazu autorském (OSA) zvýší příští rok poplatky také DILIA( divadelní, literární, audiovizuální agentura), a to o 25 %. Informaci včera přinesl server iDnes.cz.

Čtěte také: Pokud v provozovně hrají rádia typu Jamendo, OSA platit nemusíte, tvrdí právníci

DILIA zvýší poplatky o 25 %

Také kolektivní správce DILIA zvýší od roku 2017 autorské poplatky, a to o čtvrtinu. Restauratéři si tak za jednu televizi zaplatí o 34 korun více a poplatek vzroste na 168,36 korun měsíčně. Jestliže OSA vylezla o 50 procent, musíme ve vztahu k proporcionalitě také o něco zdražit. Ale je to zanedbatelný segment, potvrdil serveru iDnes.cz ředitel agentury DILIA Jiří Srstka.

OSA oznámila zvýšení poplatků na začátku srpna. Avizovaný 50% nárůst se však týká pouze sazebníku pro reprodukovanou hudbu a měst nad 80 tisíc obyvatel. V menších městech dochází také ke zvýšení sazeb, ale ne tak razantnímu, protože OSA zároveň zvyšuje slevu z celkové sazby pro podnikatele v menších městech z 20 na 31 %. V městech nad 80 tisíc obyvatel si ale každopádně restauratéři připlatí dohromady za poplatky správcům OSA a DILIA měsíčně 127 korun za televizi navíc.

Zůstává navíc otázkou, zda poplatky nezvýší i další kolektivní správci. Sazebníky Intergram pro rok 2017 jsou aktuálně předmětem jednání. Definitivní podoba autorských odměn není v této chvíli známa jakož i trendy, kterými se výše odměn pro zastupované Intergram bude řídit, uvedl například  serveru Podnikatel.cz Jan Simon, ředitel Intergramu.

Čtěte více: OSA zdražuje poplatky. Za hudbu a TV v provozovně budete platit o polovinu více

Chystá se veřejný protest před sídlem OSA

Zvyšování poplatků se ovšem nezamlouvá Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR), které svolalo na 22. září na 11. hodinu veřejný protest starostů a dalších dotčených subjektů před sídlo OSA, které se nachází na Praze 6 na ulici Čs. Armády. Nám starostům již došla trpělivost s neustálým zdražováním ze strany OSA a myslíme si, že naopak nastal čas snižovat jejich poplatky směrem ke Švýcarsku. Naše členské obce a města, námi zřizovaná kulturní centra a příspěvkové organizace nebudou v příštím roce platit OSA ohlášené zvýšení, komentoval starosta Českých Heřmanic a člen předsednictva SMS ČR Pavel Eliáš, který předsedá Pracovní skupině SMS ČR pro financování samospráv.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).