Hlavní navigace

Správní poplatky půjdou na berňáku zaplatit kartou, samotné daně ovšem nikoli

9. 11. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Od roku 2019 bude možné platit na berňácích správní poplatky platební kartou. Tou půjde uhradit i vymáhaný nedoplatek, a to přímo exekutorům finanční správy.

Zatímco správní poplatky půjdou zaplatit kartou, v případě samotných daní mají poplatníci smůlu. Jak upozorňují úřady, platba kartou u daní zatím není reálná kvůli nákladům ve formě poplatků, které se hradí z objemu provedených plateb.

Správní poplatky půjdou platit kartou

Daňoví poplatníci budou moct od nového roku zaplatit na finančních úřadech správní poplatek platební kartou. Prostřednictvím platební karty půjde také zaplatit platbu vymáhaného nedoplatku exekutorům finanční správy. Podle Generálního finančního ředitelství (GFŘ) se tím otevře rychlá a efektivní cesta, jak se může daňový dlužník svého, často nedbalostí vzniklého, nedoplatku zbavit i v průběhu samotného jednání s exekutorem.

ZMĚNY A NOVINKY 2019

Co se všechno změny pro podnikatele v roce 2019?

Již nyní mohou tento způsob zaplacení vyzkoušet poplatníci na Územním pracovišti pro Prahu 1 a na Územním pracovišti v Českých Budějovicích v rámci „pilotního provozu“. Od nového roku 2019 se služba rozšíří do všech územních pracovišť v ČR s pravidelným provozem.

ebf - tip do článku - debata

Daně platit kartou jen tak nepůjdou

Správní poplatky a platby vymáhaného nedoplatku sice půjdou zaplatit kartou, na daňové povinnosti ji však ani nadále nebude možné využít. Za současných legislativních a rozpočtových podmínek byla zvolena pouze selektivní možnost placení. Podstatné je, že naprostá většina plateb daňových povinností probíhá bezhotovostně a tento způsob plateb je nadále prioritní. Po roce fungování plateb kartami provedeme analýzu zájmu veřejnosti o platby správních poplatků a nedoplatků. Zanalyzovat je nutné i náklady na platby kartou na straně finanční správy a pak bude rozhodnuto o případném rozšíření či redukci služby, upřesnil serveru Podnikatel.cz Lukáš Heřtus z tiskového oddělení GFŘ.

Hlavním důvodem, proč platba kartou zatím není u daní reálná, jsou její náklady ve formě poplatků z objemu provedených plateb. Pro veřejné rozpočty, resp. pro rozpočet finanční správy je ekonomicky nereálné platit procentní poplatek z objemu částky jako cenu služby umožňující zaplatit kartou. Naším budoucím zájmem je najít pro služby placení kartou přijatelnější cenový model. Zvolená varianta je výchozí, umožní vyhodnotit zájem veřejnosti a poskytne podklady pro další vývoj a úvahy o budoucím modelu, který by eventuálně umožnil nabídku placení běžných druhů daní rozšířit, uzavřel Lukáš Heřtus.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).