Hlavní navigace

Šrotovné je schváleno, ale platit začne na pokyn vlády

9. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

K zavedení šrotovného je opět blíže. Poslanecká sněmovna totiž těsnou většinou přehlasovala prezidentské veto sociálnědemokra­tického zákona, který ho umožňuje.

Zákon o podpoře hospodářského růstu a sociální stability, v němž je zakomponováno také šrotovné, slibuje třiceti tisícový příspěvek na nákup nového automobilu s cenou do půl milionu. Nárok by na něj měl vzniknout ale pouze tehdy, pokud se zároveň s koupí nového vozu lidé zbaví automobilu staršího deseti let.

Datum, od kterého by se mělo šrotovné vyplácet, není stanoveno. Zákon totiž ponechává rozhodnutí na vládě. Ta jej může odstartovat vydáním nařízení. Zákon, který se 101 poslancům podařilo „protlačit“, slibuje také vyšší dávky v nezaměstnanosti, vyšší přídavky na děti a vyšší daňovou slevu na dítě.

Ekonomové a analytici se převážně shodují na tom, že se jedná o nesystémový a diskriminační krok, který přitíží veřejným financím. Sdružení automobilového průmyslu je naopak ze zákona nadšeno.

Předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich však zůstává střízlivý. Jedním dechem dodáváme a trváme na tom, že se jedná o nárazovou věc bez dlouhodobého požadovaného efektu pro českou ekonomiku. Euforie ze šrotovného podle nás navíc již opadla a správnou dobu jsme zaspali, prohlašuje.Čtěte také: Šrotovné patří do šrotu. Přesto asi vstoupí v platnost

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).