Hlavní navigace

Stáhněte zákon o významné tržní síle a vypracujte nové znění, požaduje HK ČR

30. 10. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hospodářská komora apeluje na ministerstvo zemědělství, aby přepracovalo zákon o významné tržní síle. Dle ní nevyhodnotilo dopady nové regulace na podnikatele.

Hospodářská komora se obrátila na Ministerstvo zemědělství ČR s požadavkem, aby zákon o významné tržní síle stáhlo a vypracovalo jeho nové znění. Společně se Svazem obchodu a cestovního ruchu nabízí pomocnou ruku. 

Ministerstvo zemědělství při přípravě novely zákona o významné tržní síle nevyhodnotilo dopady nové regulace nejen na podnikatele, ale i domácnosti.

školení červen - novinky

Hlavním cílem novely zákona je transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/633 ze dne 17. dubna 2019 o nekalých obchodních praktikách mezi podniky v zemědělském a potravinovém řetězci. Změny je třeba provést v oblasti uzavírání dodavatelských smluv a deklarování nekalých obchodních praktik při prodeji zemědělských a potravinářských výrobků.

Podle Hospodářské komory ČR bude nové právní úpravě podléhat nový okruh podnikatelů, kteří by museli upravit miliony smluv, což si vyžádá náklady v řádu stovek milionů korun. Když předkladatel nezpracoval hodnocení dopadů regulace (RIA), nebude schopen v dalším legislativním procesu obhájit své návrhy a vůbec vysvětlit přínos tak výrazného navýšení administrativní zátěže a nákladů na straně podnikatelů, které se principiálně přenesou i na české domácnosti, uvádí prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý a dodává: Přitom jen sjednání milionů nových smluv mezi dodavateli a odběrateli si vyžádá stamilionové náklady, další náklady kvůli nové agendě vzrostou také u českých úřadů.

ZMĚNY A NOVINKY 2019

Jak se pro OSVČ změní zákony v roce 2019?

Také podle Svazu obchodu a cestovního ruchu návrh netransponuje hlavní body evropské směrnice a bude v rozporu s evropským právem. Zatímco smyslem evropské směrnice je vyrovnat nerovnováhy ve vyjednávací síle slabších v celém zemědělsko-potravinářském řetězci, a tím i spotřebitelů, podle české podoby zákona by byl jen odběratel způsobilý ke zneužití významné tržní síly, nikoli dodavatel, upozorňuje prezident svazu Tomáš Prouza, podle něhož Ministerstvo zemědělství opomíjí ochranu malých zemědělců před tržní silou výrobců potravin, čímž rezignuje na ochranu nejslabšího článku celého zemědělsko-potravinářského řetězce.

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).