Hlavní navigace

Stanovení data přijetí eura? Nejdříve příští rok

10. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Mirek Topolánek prohlásil, že jestli se stanoví přesné datum přijetí eura, bude to až v příštím roce. Podle jeho názoru je v době finanční krize stanovovat přesný termín nerozumné. Do eurozóny by prý Česko mělo vstoupit až bude v lepší kondici. Podobné mínění vyjádřil i guvernér České národní banky (ČNB), prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR i ministr financí.

Premiér Mirek Topolánek v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že jestli se stanoví termín přijetí eura, bude to až příští rok. Vyjádřil názor, že nyní není na stanovení data vhodná doba díky finanční krizi. Česko by prý mělo do eurozóny vstupovat s lepší kondicí. Stanovování dat je spíše politická proklamace, uvedl premiér a dodal, že krize pravděpodobně zvýší rozpočtové schodky některých zemí, hospodářský růst se zpomalí nebo se dokonce dostane do recese. V této situaci mi připadá při téměř rozbitém Paktu růstu a stability velmi neodpovědné takové datum stanovovat, doplnil.

Premiér svým výrokem reagoval na výzvu sociálních demokratů stanovit termín eura co nejdříve a zavést euro do tří let, jak navrhoval místopředseda ČSSD Milan Urban. Stejný názor jako Topolánek sdílí i guvernér ČNB Zdeněk Tůma, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl i ministr financí Miroslav Kalousek. Dříve by naopak chtěla euro zavést Hospodářská komora ČR jako další podmínku rozvoje ekonomiky a konkurenceschop­nosti České republiky. Eurem se bude do čtyř let platit ve všech okolních státech. Něměcko a Rakousko jím již platí, Slovensko jej zavede počátkem příštího roku a Polsko by do eurozóny mělo vstoupit od počátku roku 2012. Čtěte více: S eurem na věčné časy rychleji, silněji a výš

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).