Hlavní navigace

Stát podnikatelům zaplatí půlku nájemného, pronajímatel však musí dát 30% slevu

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje dotační program, který by měl podnikatelům přispět na nájemné za provozovny.
Daniel Morávek
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Stát by uhradil polovinu nájemného za tři měsíce. Podmínkou je, aby pronajímatel “slevil” 30 % z nájmu.

Stát zaplatí podnikatelům půlku nájmu

Vláda pověřila ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), aby připravilo dotační program, jehož záměrem bude přispět podnikatelům na úhradu nájmů z provozovny. Stát by nájemcům z řad podnikatelů přispěl polovinou z celkového nájemného za duben až červen 2020. Aby šla ale dotace využít, bude muset nájemce dodat potvrzení od pronajímatele o poskytnutí 30% slevy z nájmu. Nájemce by tedy hradil 20 % z nájemného, pronajímatel 30 % a stát zbylých 50 %.

Speciál ke koronaviru

Přinášíme rozcestník, který by měl pomoci zorientovat se v základních otázkách, které se týkají finančních úlev a podpory pro OSVČ. Kdy mají OSVČ nárok na ošetřovné? Jakou finanční podporu mohou od státu očekávat? Jak je to s pojistným či odkladem úvěrových splátek? Čtěte nový speciál

Vše nicméně bude dobrovolné, a pokud pronajímatel nebude chtít na slevu přistoupit, stát na nájem nepřispěje. Podmínkou též bude předložení dodatku ke smlouvě o pronájmu u nebytového prostoru.

EBF2020-tip-early-cena-mall-heureka-alza-kosik

Bude to program na tři měsíce, s platností od 1. dubna do 30. června. A i když prodejny otevřou na konci května, tak budou moci o podporu žádat. Je to z toho důvodu, aby se podpora dobře počítala, aby to bylo přehledné, upřesnil na dnešní online konferenci Svazu průmyslu a dopravy ČR ministr průmyslu Karel Havlíček, který předpokládá, že se o podporu přihlásí 150 až 200 tisíc podnikatelů, pro které má stát připraveny čtyři miliardy korun. Podpora s ohledem na pravidla Evropské komise bude maximálně do výše 20 mil. Kč na jednoho nájemce.

Požadujeme, aby se dotace vztahovala i na ty podnikatele, kteří se snažili i přes uzavřenou provozovnu dál fungovat. Například restaurace, které měly otevřené výdejní okénko, nebo obchody, které zboží doručovaly přes zásilkovou službu, uvedl Petr Jonák, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR. Karel Havlíček už včera potvrdil, že by na dotaci měli mít nárok i tito podnikatelé.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).