Hlavní navigace

Stát rozešle OSVČ dopis: Platíte minimální pojištění? Budete mít nízký důchod

22. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Ministerstvo práce a sociálních věcí upozorní všechny OSVČ hlavní dopisem, že v případě minimálních záloh na důchodové pojištění budou mít nízký důchod.

Jste OSVČ hlavní? Brzy vám přijde o státu dopis, ve kterém vás upozorní, že v případě minimálních plateb důchodového pojištění budete mít nízký důchod.

Pozor na nízký důchod, varuje MPSV

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) rozešle v příštích týdnech OSVČ hlavních dopis, ve které je upozorní, že mohou mít v budoucnu nízký důvod. V dopise, který prostřednictvím ČSSZ posíláme společně s inventurou plateb za loňský rok, vysvětlujeme rozdíly v důchodovém zabezpečení osob samostatně výdělečně činných a zaměstnanců. Poukazujeme na to, že ve stáří mohou OSVČ kvůli nízkým odváděným platbám na sociální pojištění pocítit razantní snížení životní úrovně, uvedla ministryně Michaela Marksová.

Jak zjistila nedávná analýza serveru Podnikatel.cz a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, průměrný roční odvod OSVČ hlavních na důchodovém pojištění činí 32 424 Kč. MPSV upozorňuje, že vyměřovací základ pro pojistné na důchodové pojištění je u většiny OSVČ vykonávajících hlavní činnost výrazně nižší než vyměřovací základ (hrubá mzda) zaměstnanců. Aktuálně v Česku působí podle posledních dat, které má server Podnikatel.cz od ČSSZ k dispozici, 578 tisíc OSVČ hlavních. Podle MPSV přitom platí víc než polovina z nich jen minimální zálohy a propad příjmů v okamžiku ukončení činnosti a odchodu do důchodu bude pro ně daleko citelnější než u zaměstnanců.

Čtěte také: Jak se to má opravdu s odvody OSVČ a zaměstnanců? Připravili jsme velké srovnání

Dopis doporučuje, jak nízký důchod řešit

Dopis popisuje, jak se počítá důchod, uvádí konkrétní příklady a upozorňuje na rozdíly mezi zaměstnanci a OSVČ. Rovněž připomínáme, že každá OSVČ si může podle vlastního uvážení stanovit základ pro placení pojistného vyšší. Zkušenosti z praxe ale bohužel ukazují, že k tomu dochází naprosto výjimečně, dodala ministryně. Závěr dopisu obsahuje několik doporučení. Tyto OSVČ mohou začít platit vyšší zálohy a tím si zvýšit průměrný základ pro výpočet důchodu. Též se mohou zapojit do systému doplňkového penzijního spoření, takzvaného III. pilíře, uzavřela ministryně.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).