Hlavní navigace

Politické strany využívají české závisti, po volbách slibují vyšší daně pro bohaté

13. 5. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Ve volebních programech jednotlivých stran se často skloňuje progresivní daň, což v překladu znamená, že čím více vyděláváte, tím budete mít vyšší sazbu daně. Po jejím zavedení volá nejen ČSSD, ale také komunisti, lidovci, zemanovci a “vévéčka”.

Jak přilákat pozornost široké masy voličů? Dejte si do volebního programu progresivní daň. Podobný recept, kteří mnozí označují za populistické gesto, si do svého programu přidali sociální demokraté (ČSSD), komunisti, lidovci, Věci veřejné a zemanovci.

Co je to progresivní daň?

České politické strany chtějí největší podíl voličů ukousnout na tématu, které se týká daní z příjmů. Nižší sazby daně kvůli vysokému státnímu deficitu slibovat nemohou, proto se vydaly opačnou stranou. Nabízejí, že zdaní vyšší sazbou daně ty poplatníky, kteří se těší vyšších příjmů. V tomto ohledu hovoří o tzv. progresivním zdanění, které spočívá v tom, že čím vyšší je základ daně, tím se zvyšuje i procentuální sazba daně. Tento systém v Česku již byl a nahradila ho po reformě veřejných financí jednotná sazba daně, která s sebou zároveň přinesla i tzv. superhrubou mzdu. Na její zrušení ostatně politici také sázejí. V očích veřejností se slovo „superhrubá” považuje pomalu již za vulgární výraz.

Zajímavým faktem je, že progresivní daň se objevuje v programu nejenom České strany sociálně demokratické (ČSSD), která již dlouhodobě volá po vyšším zdanění boháčů, a KSČM, vyšší zdanění nově požadují i lidovci, Zemanovci a Věci veřejné. Ty se sice označují za stranu přímé demokracie, ale v očích ekonomů není na progresivním zdanění cokoli demokratického. Čtěte více: V čem tkví spravedlnost progresivního zdanění?

ODS o progresivním zdanění nechce ani slyšet a požaduje zachovat současný systém včetně superhrubé mzdy. Tu však TOP 09 chce vyměnit za standardní hrubou mzdu.

Strany by se na základě svých volebních programů, které mají úzkou vazbu na daň z příjmů, daly rozdělit na ty, které chtějí progresivní daň, a ty, které požadují současný systém zachovat či pozměnit. Jaké jsou tedy konkrétní návrhy jednotlivých stran?

Strany požadující progresivní daň

ČSSD

Logo ČSSD

Chce zdani především milionáře a zrušit superhrubou mzdu. U daně z příjmů fyzických osob navrhujeme zavedení progresivního zdanění ve výši 38 % pro příjmy nad 1,2 milionu korun, upřesnil pro Podnikatel.cz Jan Mládek, předseda Národohospodářské komise ČSSD.

KSČM

Logo KSČM

Prakticky kopíruje v tomto ohledu program ČSSD. Hovoří však o vyšší sazbě pro milionáře a poměrně velmi nízké sazbě pro podprůměrné příjmy. Superhrubou mzdu chtějí komunisté také zrušit: U daní z příjmů fyzických osob navrhujeme zvýšit progresi, v cílovém stavu až pět pásem (od sazby 9 % pro podprůměrné příjmy do 40 % u jednoho milionu korun ročně). Jsme pro její (superhrubé mzdy) zrušení jako základu daně, říká Jiří Dolejš, poslanec Parlamentu ČR za KSČM.

KDU-ČSL

Logo KDU-ČSL

Lidovci mají ve svém programu rovněž progresivní zdanění. Na rozdíl například od komunistů však navrhují pouze dvě sazby daně z přímů fyzických osob, které by byly ve výši 15 a 18 %. Jenže vyšší sazba daně by připadala již pro ty fyzické osoby, které by ročně dosáhly hrubého ročního příjmu 600 000 korun: Dvě sazby také otvírají prostor pro společné zdanění manželů. KDU-ČSL je pro zrušení konceptu superhrubé mzdy, doplnil za lidovce Cyril Svoboda.

Věci veřejné

Logo Věci veřejné

Do pětky navrhovatelů progresivního zdanění patří také Věci veřejné. Ti plánují, že by zavedli 25% sazbu pro příjmy nad šestinásobek hrubé měsíční mzdy, tedy zhruba od 145 tisíc korun. Předpokládáme, že se strop pro odvody sociálního a zdravotního pojištění již nebude zvyšovat, neboť současnou výši považujeme z hlediska principu solidarity za dostatečnou. V současné době nepočítáme se změnou superhrubé mzdy, říká Radim Vysloužil, finanční manažer strany Věci veřejné.

Strana práv občanů

Logo Zemanovci SPO

Rovněž zemanovci požadují návrat k systému progresivního zdanění a jednoznačnému zrušení rovné daně. Konkrétní čísla ohledně sazeb daně ale ve svém programu nemají: Mají-li podnikatelé dostávat veřejné zakázky, musí se zvýšit daňové výnosy a musí se snížit neproduktivní rozpočtové výdaje, doplnil šéf strany Miloš Zeman.

Cloud 22 temata

Strany, které o progresivním zdanění nemluví

ODS

Logo ODS

Občanští demokraté chtějí pokračovat ve svém programu, který voličům slibuje zachování jednotné sazby daně i zjednodušení daňového systému. V tomto smyslu hovoří o další daňové reformě. Ta by měla zachovat současné sazby daně i superhrubou mzdu: Superhrubá mzda měla zpřehlednit daňový systém, aby každý poplatník viděl, kolik skutečně odvádí státu. V tomto smyslu tato konstrukce funguje a nehodláme ji měnit, zdůraznil Martina Krupka, mluvčí ODS.

TOP 09

Logo TOP 09

V oblasti daňové reformy jde nejdále TOP 09. Ta sice přiznává, že současný stav veřejných financí nedovoluje snížit daňové zatížení, ale odmítá také jakékoli navyšování jak pro fyzické tak i pro právnické osoby. TOP 09 má navíc připravený nový zákon o dani z příjmů, který by měl umožnit, aby plátce daně včetně podnikatelů odváděli daně prostřednictvím jednotného inkasního místa: Aby zaměstnavatelé i živnostníci odváděli daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění jednou platbou, vykazovali je jedním formulářem a také aby odvod byl kontrolován pouze z jednoho místa. Tím významně uspoříme náklady firem i státu, uvedl pro business server Podnikatel.cz Jaromír Drábek, místopředseda TOP 09. Ten zároveň doplnil, že je potřeba změnit i superhrubou mzdu na standardní hrubou, která bude obsahovat i sociální a zdravotní pojištění: Je to logické řešení, umělé rozdělování pojištění na část placenou zaměstnancem a část placenou zaměstnavatelem je nesmyslné, zvyšuje administrativní náklady na výběr pojištění a zároveň zastírá, kolik ve skutečnosti odvádíme státu, doplnil Drábek.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).