Hlavní navigace

Daňová revoluce požírá své děti. Stravenky čeká gilotina

Autor: 258398
Daniel Morávek

Kolotoč diskuzí kolem stravenek se opět roztočil. Je jen otázkou času, kdy stravenky přestanou být daňově výhodné a zaměstnanci tak možná přijdou o jeden ze svých nejoblíbenějších benefitů.

Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Ministerstvo financí chce v rámci daňové reformy prosadit i zcela nový zákon o dani z příjmů. Ten má kromě jiného změnit i dosavadní systém daňových výjimek. Ze současných 118 jich plánuje ministerstvo 42 omezit, či úplně zrušit. Skončit by mělo i daňové zvýhodnění stravenek, které se již několikrát stalo předmětem nekonečných politických debat a sporů jednotlivých zájmových skupin. Podnikatelská obec nemá na návrh jednotný názor. Zatímco někteří živnostníci jej podporují, jiní se obávají, že zrušení daňové úlevy pro stravenky značně ztíží život malým a středním podnikatelům.

Stravenky patří mezi nejoblíbenější benefity

Vláda se již daňové zvýhodnění stravenek pokoušela zrušit několikrát, avšak vždy poté ustoupila. Naposledy poslanci přetřásaly stravenky v březnu tohoto roku. Často v té době média zmiňovala lobbing firem, které stravenky vydávají. Politici však nenašli shodu a daňové zvýhodnění stravenek tak nakonec zůstalo zachováno. Čtěte více: Stravenky – politická fraška, která se stává neprůhlednou

Stravenky v současnosti patří mezi nejoblíbenější a nejvyužívanější firemní benefity. Do systému stravenek je zapojeno na 60 tisíc malých a středních firem, okolo 1,3 milionu zaměstnanců a zhruba 25 tisíc restaurací a obchodů. Podle letošního průzkumu agentury STEM/MARK představují stravenky významný benefit a motivační nástroj pro více než dvě třetiny (70 %) dotázaných společností. Z průzkumu dále vyplynulo, že pokud dojde ke zrušení daňového zvýhodnění stravenek, přibližně čtvrtina zaměstnavatelů (27 %) je pravděpodobně zruší, čtvrtina je nejspíše zachová a 16 % by je nahradilo jinou formou závodního stravování. Významná část společností – třetina – zatím není rozhodnutá.

Zrušme daňové výjimky

Ministerstvo financí se v rámci reformy rozhodlo výrazně překopat dosavadní daňový systém a přijít se zcela novým zákonem o dani z příjmů. Ten je zatím ve fázi tvorby věcného záměru, kdy momentálně probíhá vnější připomínkové řízení. Od jara fungovala veřejná diskuse k podobě daňové reformy, kde se občané mohli k problematice vyjádřit či poskytnout náměty.

Věcný záměr by se měl dostat k vládě do konce roku 2008. Začátek účinnosti zákona pak ministerstvo plánuje na rok 2010. Hlavním cílem nového zákona je zvýšení spravedlnosti a transparentnosti systému. Plánuje se rozšíření daňového základu, které současně umožní snížení sazeb, tj. celkové daňové zatížení se nezmění. Naší snahou je, aby dopady byly fiskálně neutrální, doplnila business server Podnikatel.cz Zuzana Chocholová z oddělení komunikace ministerstva financí.

V rámci nového zákona se tak podnikatelé zřejmě dočkají několika zásadních změn. Ministerstvo navrhuje zrušit či omezit třetinu dosavadních daňových výjimek a nahradit je zaměstnaneckým výdajovým paušálem. Ten poskytne každému zaměstnanci možnost snížení jeho příjmů o určité procento a tím i menší daň.

Rušení daňových výjimek má mezi jinými postihnout i režijní jízdenky a stravenky. Především u stravenek by se jednalo o výrazný počin, jelikož je tento firemní benefit velmi oblíben a podnikatelé ho často využívají. Rušení výjimek ovlivňují podle ministerstva priority vlády, které tvoří podpora bydlení, podpora rodin s dětmi, podpora zodpovědnosti na stáří, podpora veřejné prospěšnosti a podpora výzkumu, vývoje a vzdělávání. Počítá se tak například se zachováním daňové odečitatelnosti úroků z hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření. Věcný záměr zákona vůbec neřeší výši daňových sazeb, která se má teprve stát předmětem politických debat. Ministerstvo financí připravuje kromě zákona o dani z příjmů i zcela nový daňový řád. Do budoucna se počítá se sloučením daní a odvodů sociálního a zdravotního pojištění, se zkrácením lhůty pro bezhotovostní placení daní a zpřísněním pravidel pro doručování zásilek z finančního úřadu. Čtěte více: Průzkum: Stravenky, dovolená a zdravotní péče jsou nejatraktivnějšími benefity

Stravenkové firmy protestují

Proti návrhu ministerstva se samozřejmě staví společnosti, které stravenky vydávají. Tyto firmy tvrdí, že návrh reformy daně z příjmu nebere v úvahu širší souvislosti daňové legislativy a její vliv na socioekonomické skutečnosti. Podle nich by šel zákon proti trendu na trhu práce, a mohl by narušit sociální roli zaměstnavatele a poškodit vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.

Skutečnost, že stravenky mají jednoznačný pozitivní dopad nejen pro všechny přímo zúčastněné, zaměstnance a zaměstnavatele, ale i stát, jsme dostatečně odborně prokázali a kvantifikovali v minulosti i nyní, doplnil pro server Podnikatel.cz Pavel Holomek marketingový ředitel Accor Services CZ. Čtěte více: Firmy lobbují za daňově výhodné stravenky

Dalším argumentem pro zachování daňového zvýhodnění stravenek je skutečnost, že návrh ministerstva financí ruší daňovou výjimku příspěvků zaměstnavatele u stravenek, ale ponechává ji u vlastních (tedy ne outsourcovaných) závodních jídelen. To by znevýhodnilo především malé a střední podnikatele, kteří nemají adekvátní nástroj konkurenceschop­nosti proti velkým společnostem s daňově uznatelnými náklady na vlastní závodní jídelny. Firmy vydávající stravenky si také myslí, že zrušení jejich daňového zvýhodnění by narušilo rovnost mezi jednotlivými skupinami zaměstnanců o omezit jejich možnost volby způsobu stravování. Prohloubily by se rozdíly v celkových příjmech mezi nižšími a vyššími platovými skupinami, příspěvky na stravování se totiž dávají všem zaměstnancům ve stejné úrovni. Například u skupiny zaměstnanců s příjmy do 16 000 Kč hrubého to znamená snížení rodinného rozpočtu o 5 %, vysvětluje Tomáš Kopřiva, marketingový ředitel společnosti Sodexho Pass.

Podnikatelé nemají jednoznačný názor

Nejsou to ale jen firmy vydávající stravenky, které s návrhem ministerstva financí nesouhlasí. Velká část podnikatelů si přeje stávající systém zachovat. I oni se totiž obávají, že zrušení daňového zvýhodnění stravenek by poškodilo především malé a střední podniky. Stravenky se totiž v současné době ve většině firem už nepovažují z benefit, ale za samozřejmost.

Nejhůře by tento krok postihl zejména malé firmy, které nemají oproti velkým firmám své vlastní stravovací zařízení, dále řidiče, kterých je obecně nedostatek, a veškerý personál pracující v terénu. Pokud by byl tento krok učiněn, budou firmy nuceny hledat jiné benefity, které by zrušení stravenek vynahradily, domnívá se Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví a personalistika
PhDr. Dagmar Kučerová
poradkyně pro mzdové účetnictví

Se změnou u stravenek nesouhlasí též Hospodářská komora České republiky. Obáváme se, že ustanovení vytváří nerovné podmínky mezi velkými organizacemi, které mohou mít vlastní závodní stravování, a malými organizacemi, které převážně řeší stravování zaměstnanců prostřednictvím jiných subjektů, uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Anketa

Právní úprava poskytování zaměstnaneckých benefitů:

82 %
9 %
1 %
8 %
Odpovědělo 157 čtenářů.

Řada firem se staví proti

Existuje ale i řada podnikatelských uskupení, které návrh ministerstva podporují. Považují daňové výjimky za nekoncepční a nesystémové řešení a raději by místo nich uvítali plošné snižování daní. Mezi ně patří Svaz průmyslu a dopravy ČR či Asociace cestovních kanceláří a agentur. Čtěte více: Firmy a odbory se spojily v boji za stravenky

Jde to přece jednoduše, například zavedením možnosti přímého odečtení části vynaložených prostředků vydaných na stravování z daňového základu, navrhuje Tomio Okamura a dodává: Bylo by to jistě systémovější a transparentnější řešení a není potřeba žádný mezičlánek, který inkasuje z obou stran provize a vydělává bez práce miliardy.

daně_I.fáze

Velká část kritiky se také snáší na společnosti, které stravenky vydávají. Například podle Tomia Okamury stravenkové firmy čistě vydělávají na tom, že si prolobbovaly tuto velice nestandardní legislativu. Přitom však nemají žádnou zásluhu ani na vydělaných penězích firem nebo zaměstnanců, ani na produktech stravovacích zařízení, obchodů či cestovních kanceláří.

Budoucnost s otazníkem

Návrh ministerstva je však pořád pouze ve fázi věcného záměru. Není tak jisté, zda se tak opravdu prosadí. Podobná situace nastala již několikrát a stravenky vždy nakonec tlaku odolaly. Podaří se jim to i nyní?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).