Hlavní navigace

Z jednodušších daňových systémů mohou profitovat všichni zúčastnění

14. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Analýza, kterou každoročně provádí Světová banka, Mezinárodní finanční korporace a Pricewaterhou­seCoopers uvádí, že největšími trendy ve změnách daňových systémů jsou snižování daňových sazeb, zjednodušení administrativních procesů a modernizace způsobů plateb.

Každoročně připravovaná analýza zaměřená na daňové systémy, jež připravuje Světová banka, Mezinárodní finanční korporace a Pricewaterhou­seCoopers uvádí, že řada zemí se poslední dobou rozhodla přikročit k zásadních změnám svých daňových systémů. Snižují se daňové sazby, zjednodušuje administrativa a modernizují se způsoby platby daně. Analýza byla zaměřena na monitoring reformních kroků a výhodnosti daňových systémů pro středně velké místní podniky ze 181 zemí světa.

Podle zveřejněné zprávy v minulých dvou letech 36 zemí zjednodušilo své daňové systémy, přičemž nejčastěji přikročily ke snížení sazby daně z příjmů právnických osob a zlepšení podávání elektronického daňového přiznání. Přesto, že stejné kroky učinila i Česká republika, a snížila svou sazbu pro právnické osoby na 21 %, v žebříčku celkové výhodnosti daňového systému se umístila až na 118. místě. Tento výsledek naznačuje, že jiné země provedly ještě obsáhlejší a výraznější reformy. V budoucnosti by se Česká republika měla zaměřit na zjednodušení administrativy související s placením daní, zejména z pohledu podniků. Snížení daňových sazeb je bezesporu pozitivní krok, ale jeho účinek bude ještě výraznější, bude-li spojen s reformami, které sníží administrativní náročnost výpočtu a placení daní, uvedl Paul Stewart, vedoucí partner oddělení Daňových a právních služeb, Pricewaterhou­seCoopers Česká republika .

Tip do článku - EBF spíkři 1

Studie tvrdí, že přesto že daně z příjmů právnických osob tvoří jen 13 % všech daňových plateb, představují 26 % času potřebného ke splnění všech plateb daní a tvoří 37 % daňové zátěže. Odvody zaměstnavatele na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění se na celkové daňové zátěži podílí 34 %. Nejvýznamnější položku tvoří v zemích EU. Česká korporátní daň tvoří 6 %, nepřímé daně 3 % a sociální zabezpečení a zdravotní pojištění 40 % celkové daňové sazby.

Pro zefektivnění českého daňového systému bude zřejmě zásadní právě úprava způsobu výpočtu a vybírání sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění. Tyto odvody dnes tvoří největší část jak celkové daňové povinnosti podniků v ČR, tak času, který potřebují na její splnění. Státní správa již připravuje opatření, která by měla podnikům snížit a zjednodušit daňovou administrativu, doplnil Stewart.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).