Hlavní navigace

Švédské masové kuličky? Jen kulaté karbanátky

1. 3. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 457853
Dnešní Gurmán se vypravil na nejznámější švédské jídlo - masové kuličky Köttbullar, které spolu s dalšími švédskými specialitami nabízí restaurace obchodního domu Ikea. Ačkoli se jedná o národní specialitu, Česko může masovým kuličkám směle konkurovat svými karbanátky.

Švédská kuchyně je typicky přímořskou skandinávskou kuchyní, zaměřenou hlavně na ryby. Je také pověstná orientací na zdravější výživu, která se zde těší velké oblibě. Mezi surovinami kromě ryb převažuje cibule, brambory, vejce, jogurt, smetana, kopr, pažitka a petržel. Švédové si potrpí na společné stravování, proto se se železnou pravidelností schází u večeře celá rodina.

Nabídkou švédských specialit je pověstný obchodní dům Ikea, do jehož zličínského obchodního domu se Gurmán vydal ochutnat tradiční jídlo Köttbullar, které tvoří masové kuličky z vepřového a hovězího masa zalité smetanovou omáčkou. Přílohu většinou tvoří brambory, přidává se i brusinkový džem.

Gurmán - Ikea 5

Objednávka

  • 10 ks masových kuliček 54 Kč
  • bramborová kaše 15 Kč
  • malý zeleninový salát 29 Kč
  • Daim dort 35 Kč (s kartou Ikea family za 15 Kč)

Základ jídla Köttbullar tvoří kuličky z mletého vepřového a hovězího masa. Ačkoli jsou šťavnaté, českému strávníkovi připomenou tuzemský karbanátek, od něhož je chuť švédských kuliček téměř k nerozeznání. Přílohu zastupují hranolky nebo nepříliš dobrá bramborová kaše, jejíž chuť neomylně napovídá její instantním původ. Jídlo bylo přelité smetanovou omáčkou. Charakterizovat by se dala zkratkou „UHO“. Univerzální hnědá omáčka, která strávníkovi připomene časy školních jídelen. K pokrmu se podává i brusinkový džem. Podle hladu je možné si naporoučet verzi jídla s deseti, patnácti a dvaceti kuličkami. Členové Ikea family si mohou na jídle s 15 kuličkami pochutnat za 75 korun.

Gurmán - Ikea 1

Složení zeleninového salátu si host restaurace může vybrat podle svého vkusu u salátového baru. Naložit si může menší porci za 29 korun, nebo použít větší misku, která bude účtovaná za 49 korun. Základ tvoří dvě varianty zelných salátů, které je možno doplnit o hrášek, nakládané cibulky a další zeleninu. Nechybí ani dresink. Zelenina působí čerstvě, až na hrášek, který měl nahořklou chuť.

Gurmán - Ikea 3

Nejlepší dojem zanechal mandlový dort s čokoládou Daim. Těsto je nízké a měkké, hodně sladké a chutí připomíná český medovník. Vršek je však přelitý dobrou čokoládou s křupinkami. S kartou Ikea family je možné jej získat do konce února o 20 korun levněji.

Gurmán - Ikea 2

Další švédskou specialitou, kterou Ikea na Zličíně nabízí, je marinovaný losos s jablečno-meruňkovou šťávou a limetkami s přílohou z brambor, švédské karotky a pórku scorzonery za 119 korun. Dále restaurace nabízí i bio těstoviny s vegetariánskou omáčkou, kuřecí pyttipannu nebo dětské menu. Další švédské pochoutky je možné zakoupit v prodejně švédských specialit.

Jakou preferujete kuchyni?

Obsluha a služby

Restaurace ve všech obchodních domech Ikea mají otevřeno od 9.30 do 22.00 hodin. Do desáté hodiny dopoledne si mohou hosté dát kávu nebo čaj zdarma. Další slevy pokrmů se vážou na členství klubu Ikea family. Prostor restaurace je koncipován jako samoobslužná jídelna s vkusnými doplňky ze sortimentu obchodního domu. Prostředí není díky mnoha strávníkům příliš klidné.

Gurmán - Ikea 4

Hodnocení

Švédská jídla je zde možno ochutnat poměrně levně, tomu ale odpovídá i nepříliš soukromé prostředí jídelny a úroveň servírování pokrmů. Pokud si tedy host restaurace zvolí právě tuto variantu stravování, musí počítat s tím, že se nedočká žádného luxusu. Za Gurmána proto tentokrát udělujeme tři hvězdičky.

Gurmán - hodnocení 3

Tři hvězdičky

Tři hvězdičky vyjadřují, že v restauraci/ka­várně hodnotitelé zaznamenali více pochybení respektive nedostatků, a to většinou minimálně v jedné sledované oblasti (objednávka, obsluha, interiér, služby). Tři hvězdičky zároveň znamenají dobrý standard, a to s ohledem na kategorii restaurace/kavárny. Další kritéria při hodnocení

Skandinávská kuchyně

Celý únor se Gurmán věnoval zkoumání skandinávské kuchyně, jejíž podoba je předurčena polohou těchto zemí a sousedstvím s mořem. Hojně se proto v severských jídelníčcích vyskytují dary moře a celkově patří skandinávské pokrmy k těm zdravějším. Pro ty, kteří rybímu masu příliš neholdují, ale dokáže nabídnout severská kuchyně takové zvláštnosti, jako je uzené skopové nebo sobí maso. Z gurmánských návštěv byla nejvíce „echt“ skandinávská kavárna Café Nordica se svými severskými specialitami. Restaurace Los v Oslu se v nabídce rozhodně zahanbit nenechá, pochutnání poskytne ale i těm, kteří charakteristickou skandinávskou kuchyni nevyhledávají. Restaurace obchodních domů Ikea zase neposkytnou žádný luxus, se svými švédskými jídly jsou ale pro zahnání hladu při nákupech nebo v pauze na oběd ideální.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).