Hlavní navigace

Světová banka věří české ekonomice

20. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ekonomika České republiky by v letošním roce mohla růst až dvou procentním tempem, vyplývá ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Světová banka (SB). Nulový až 2% růst předpověděla také Slovensku, Polsku, Bulharsku, Rumunsku a Slovinsku. Pokles hrubého domácího produktu naopak SB předpokládá u maďarské ekonomiky a Pobaltských zemí.

Světová banka dnes zveřejnila zprávu, podle které předpokládá u české a slovenské ekonomiky nulový až 2% růst. Stejný odhad růstu hrubého domácího produktu odhaduje i v Polsku, Bulharsku, Rumunsku a Slovinsku. SB ve své zprávě ale upozornila, že stále existují velká rizika, která mohou tento vývoj zvrátit. Propad ekonomiky SB naopak předpokládá v Maďarsku a Pobaltských zemích. Upozornila také na fakt, že momentálně oslabující měny omezují prostor pro rozsáhlejší kroky měnové politiky a výraznější snižování sazeb centrálními bankami. To potvrzuje i Martin LobotkaČeské spořitelny. Slabá koruna bude podle nás další prostor pro snižování úrokových sazeb omezovat, uvedl před časem pro server Podnikatel.cz.

Euro je dnes podle centrální banky možné koupit za 28,81 korun a americký dolar za 22,88 korun. Předpokládám, že by koruna mohla oslabovat až na hranici 29,5 korun za euro, uvedl před pro server Podnikatel.cz David Navrátil z České spořitelny. Při výraznějším oslabení bych pak očekával intervenci centrální banky, doplnil ještě. Do budoucna by podle něj měla koruna začít posilovat ve druhé polovině letošního roku až na 26 korun za euro.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).