Hlavní navigace

„Sypat“ další peníze do zdravotnictví se nebude. MF odmítá navýšit odvody státu

29. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Ministerstvo financí odmítá navýšení plateb za státní pojištěnce. České zdravotnictví podle něj rozhodně není podfinancované. Chce se zaměřit na výdaje.

Ministerstvo financí (MF) se rázně ohradilo proti zvýšení odvodů státu do oblasti zdravotnictví. Podle něj je tento návrh nekoncepční: Valorizace plateb za státní pojištěnce tak, jak je navrhovaná ministerstvem zdravotnictví či Českou lékařskou komorou, není koncepční, ale bude znamenat pouze navyšování výdajů ze státního rozpočtu a tím prohlubování deficitu. Toto nepřinese zdravotnictví dlouhodobou stabilitu, ale jen uměle oddálí potřebu strukturálních změn.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Babiš je zásadně proti navyšování odvodů státu do zdravotnictví

V návrhu se mluví o zvýšení odvodů na státní pojištěnce ze současných 845 korun na 904 korun. Česká lékařská komora navrhuje dokonce navýšení až na 1808 korun. Navýšení by se týkalo dětí, důchodců a nezaměstnaných. Státních pojištěnců je kolem 6 milionů.

Mohlo by vás zaujmout: Babišova republika: Čtěte, co všechno Babiš vlastní a kam až sahá jeho moc

Ve zdravotnictví je třeba řešit především výdaje

Je třeba řešit nejen příjmovou část, ale především část výdajovou. Neexistuje cenová a úhradová regulace zdravotnických prostředků, stále nejsou dořešeny centrální nákupy v rámci sektoru zdravotnictví, je třeba provést audity minimálně přímo řízených nemocnic a podle jejich výsledků vyhodnotit potřebu změny managementů nemocnic, píše ve své tiskové zprávě ministerstvo financí.

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Ve zdravotnictví je podle slov MF možné najít zdroj úspor, které by posloužily jako prostředky pro zvýšení platů lékařů a zdravotních sester. A to bez nutnosti valorizovat platby za státní pojištěnce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).