Hlavní navigace

Tipy jak správně chránit svá data

17. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Optické disky jsou neodmyslitelným pomocníkem každého podnikatele, jemuž milosrdně šetří prostor. Nemusí tak uskladňovat některá důležitá data v papírové podobě ale rychle najít vhodné CD a tak i kýženou informaci. Jak cenná data správně chránit?

Optické disky šetří čas i prostor. Místo dlouhého hledání mezi stohy papírů lze jednoduše najít správné CD a rychle dohledat potřebná data. Jak však účinně chránit tato média, aby jejich životnost byla co nejdelší? Především je nutné ochraňovat spodní vrstvu, na které jsou data nahrána. Dotýkat by se proto uživatel měl pouze středu či okraje disku aby předešel otiskům či dokonce škrábancům, které by mohly celé CD znehodnotit. Pokud je na zápisové vrstvě přece jen nějaký ten otisk znát, čistit jej je nutné pouze suchým a jemným kusem látky. Životnosti neprospívá ani sluneční záření, kouř nebo styk s jinými agresivními látkami, informuje společnost Verbatim. Stejně tak by CD či DVD nemělo přijít do styku s příliš vysokou či nízkou teplotou.

Ohledně uskladnění je vhodnější skladovat tato média ve stojaté poloze v ochranném obalu. Disky by se neměly pokládat na sebe aby se neprohnuly. Rovněž by se neměly opatřovat popisovacími štítky, jež mají tendenci se v horkém prostředí čtecí mechaniky smršťovat. Mohly by disk následně zdeformovat. Pokud je však štítek už nalepený, je vhodnější ho neodstraňovat a nevystavovat se nebezpeční, že se datová vrstva poškodí. Při archivaci používejte raději speciální popisovače, které jsou k tomuto účelu vyrobené a psací vrstva je měkká. Společnost Verbatim zdůrazňuje, že důležitá je i opatrnost při vyjímání disku z levných plastových krabiček či úložných boxů, vnitřní okruží disku se při vyjmutí nesmí poškodit.

skoleni_29_6

Kromě této ochrany na data čeká nebezpečí i jinde. Zpravidla přichází z vnějšku firmy v podobě různých škodlivých kódů či obtěžujících aktivit. Ty se mohou do počítačové sítě dostat pomocí neuváženého stahování neznámých položek, které pak mohou infikovat počítač, v horším případě pak celou síť.

Škodlivé kódy, neboli viry, pak mohou uživateli škodit několika různými způsoby. Například bez vědomí uživatele odesílat data z jeho počítače nebo číst jeho nastavená hesla. Ta by proto měla být složena z různých druhů znaků. Například symbolů, velkých a malých znaků a čísel. Doba prolomení hesla se díky jeho složitosti mnohonásobně prodlužuje a může tak útočníka od jeho záměru odradit. Stejně tak by se měla pozornost věnovat kompletnímu zabezpečení sítě, kterou může ohrozit i jediný, dočasně připojený nezajištěný prvek. Čtěte více: Hackeři na ústupu, postrachem pro firemní data jsou vlastní zaměstnanci

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).