Hlavní navigace

Česká ekonomika ztrácí peníze kvůli hlouposti politiků a úředníků (NÁZOR)

30. 11. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Na všechno je třeba předražená studie. Nikdo vám přece ve studii za milion nenavrhne řešení za pár tisíc, píše Tomio Okamura.

Co je největším problémem hospodaření českého státu? Tím skutečně není prvotně dnes módní korupce, ale obrovská nehospodárnost. Stát utrácí za předražené a zbytečné projekty. V jejich pozadí je mnohdy skutečně korupce, jindy ovšem bezkoncepčnost, pohodlnost  a lidská hloupost.

Beztrestnost pro svědky již proběhlé korupce

Pokud jde o korupci, řešení jsou poměrně jednoduchá – změna legislativy tak, aby korupčníci ztratili jistotu. Tedy nastavit přesně opačný trend, než doposud vytyčovalo ministerstvo spravedlnosti. To předloni navrhlo a prosadilo zrušení účinné lítosti pro svědka korupce v novele trestního zákona, pro kterou hlasovali i opoziční poslanci a senátoři. V nedávné debatě pan ministr vnitra Kubice argumentoval tím, že s pomocí tohoto paragrafu se podařilo řešit v posledních letech průměrně jeden případ korupce ročně. Těžko říct, co soudit o takovém argumentu. Ukazuje buď absolutní neznalost trestního práva a reálné praxe, nebo úmysl maskovat úmysl korupci napomáhat.

Zrušený paragraf byl totiž ve své podstatě velmi málo účinný a platil jen v případech neukončené, právě probíhající korupce. Beztrestnost se nevztahovala na ohlašovatele již proběhlé korupce a tak logicky paragraf míjel drtivou většinu případů. Řešení samozřejmě nebylo zrušit alespoň malinkou pomoc pro vyšetřovatele v aktuálních kauzách, ale naopak rozšíření beztrestnosti i na svědky v případě už proběhlé korupce. 

Z debat s policisty specializovanými na korupci vím, že právě takový paragraf by jim přihrál stovky svědků v právě šetřených kauzách a buďme si jistí, že po jeho zavedení by se další stovky okamžitě začaly ozývat. Výměna beztrestnosti za svědectví v závažných kauzách funguje po celém světě a úspěšně. Proč se právě naše vlády brání přijetí celosvětově osvědčeného léku proti zločinnosti, rozum skutečně nebere.

Občanský zákoník má středověké paragrafy

Tým ministra spravedlnosti už léta ztrácí energii prosazováním občanského zákoníku s paragrafy ze středověku a devatenáctého století. V rekordních 3000 paragrafech řeší, co dělat, když vletí roj včel do cizího obsazeného úlu. Asi nikoho nepřekvapí fakt, že podle včelařů je tenhle paragraf z říše pohádek. Včelí roje zásadně nelétají do cizího úlu, kde by se spojily s jiným včelstvem. Včely z úlu okamžitě zabíjejí jakoukoli cizí včelu. Včelaři paragraf považují za legalizaci krádeže cizího roje.

Podobných nesmyslů bychom našli mnoho. Třeba paragraf, který řeší, čí je pozemek, který vám uplave k jinému pozemku. Zákoník také přináší nesmyslné středověké názvosloví, a to bude znamenat desítky milionů na změnu právních dokumentů – místo nájemce budeme mít například pachtýře. Budeme potřebovat také stovky soudních nálezů a precedentů, odhad právníků je deset let a stovka milionů než se nový kodex zaběhne. Proboha proč?

Proč nepoužíváme selský rozum?

Stejné množství energie ztrácí ministerstvo spravedlnosti vytvářením nového obchodního zákona, ve kterém mimo jiné ruší současnou pojistku proti tunelování. Pan ministr a jeho tým má pocit, že u nás se už prostředí kultivovalo a lidé už nebudou tunelovat a rozkrádat cizí firmy. Zajímavá úvaha.  Opět je to na povzdech, proboha z čí „moudré“ hlavy? Jestliže jsme kultivovaní a trh vše spravil, tak zrušme rovnou celý trestní zákon i justici.

Tady se dostáváme k jednomu z problémů – obyčejná lidská hloupost. Spoustu peněz ekonomika ztrácí vlivem hlouposti politiků a úředníků. Jednu přehlednou křižovatku, kde často dochází k nehodám právě pro její přehlednost a zdánlivou bezpečnost, chtějí úředníci znepřehlednit systémem nájezdů za desítky milionů korun. Úředníci tím chtějí docílit, aby řidiči před křižovatkou na stopce zastavili nebo aspoň zpomalili. Přitom by stačily dva retardéry z vedlejší silnice za pár tisícovek a je po problému. 

školení účto leden 23 Kučerová

Politici přečasto bájí o zákonu o veřejných zakázkách. Jenže třeba elektronické dražby zakázek, které sníží výdaje o desítky procent, řádově až o stamiliony, bez problémů mohou ministerstva i úřady vyhlašovat už dnes. Jenže proč by něco dělaly jednoduše a levně? Že?

A to je problém, neumíme potíže řešit zdravým selským rozumem. Na všechno je třeba předražená studie, audit a z něj plynoucí předražené řešení. Nikdo vám přece ve studii za milion nenavrhne řešení za pár tisíc. Vypadal by jak idiot. Bohužel za idioty jsme pak my všichni, co to platíme.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).