Hlavní navigace

Tradiční otázka před blížícími se svátky: Mohou obchody zůstat otevřené?

3. 7. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
V neděli a v pondělí nás čekají další dva státní svátky. Řadí se mezi vybrané svátky, během kterých musí obchodníci zavřít?

Zákaz prodeje totiž neplatí během všech státních svátků, ale obchody musí zavřít „jen“ během sedmi z nich. Na Štědrý den pak mohou mít otevřeno jen do 12:00.

V červenci může zůstat otevřeno

Už téměř 4 roky platí zákaz prodeje ve vybraných státních svátcích. Obchodníci nesmí otevřít na Nový rok, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den lze mít otevřeno jen do 12:00. Během obou červencových svátků tak mohou zůstat obchody otevřené.

Kdy mohou obchodníci otevřít?

  • 30. březen – Velký pátek
  • 1. květen – Svátek práce
  • 5. červenec – Příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • 6. červenec – Výročí upálení mistra Jana Husa
  • 17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii

Kdo má výjimku a může mít otevřeno

V případě porušení zákazu prodeje hrozí pokuta až do výše 1 milionu korun. Pokud jde o opakované porušení, mohou dostat pokutu až 5 milionů korun. Zákon se netýká všech obchodníků. Otevřené mohou zůstat obchody s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železniční stanice, autobusové zastávky, prodejny ve zdravotních zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav. Od loňského roku se zákaz netýká ani velkoobchodů.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).