Hlavní navigace

Třetina českých firem neví o existenci a možnostech strukturálních fondů

20. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hospodářská komora ČR učinila průzkum o informovanosti českých firem o možnostech, které nabízejí strukturální fondy. Dvě třetiny z 2615 dotázaných firem a podnikatelů ví, že fondy existují, ale necelé tři pětiny z nich považují proces čerpání dotace za příliš složitý a byrokraticky náročný.

Zhruba třetina z dotázaných 2615 českých firem a podnikatelů neví, že existují strukturální fondy s jejich možnostmi čerpání dotací na podporu podnikání. Tři pětiny z těch, kteří jsou si existenci uvědomují ale považují proces žádání o dotaci za složitý a byrokraticky náročný. Informace vyplynuly z průzkumu, který provedla Hospodářské komory České republiky pro Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Kromě uvedených překážek také 16,8 % dotázaných uvedlo, že nemají dostatek prostředků na dofinancování dotovaných projektů. Bez výhrad k dotacím z EU přistupuje pouze 4 % firem. Skutečnost, že plné třetiny tuzemských firem vědí o možnostech podnikatelů čerpat peníze z evropských fondů, považuji za příznivou skutečnost. Tyto peníze jim mohou pomoci při usnadnění realizace jejich podnikatelských záměrů, komentoval průzkum prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel a dodal, že Hospodářská komora České republiky podporuje snahu Ministerstva průmyslu a obchodu a volá po zrychlení a zjednodušení procedur při posuzování žádostí o dotace. Nejvíce se respondenti o fondech informují z webových stránek, televize a rozhlasu. Vzdělávacích seminářů a informačních akcí se pak účastní každá pátá tázaná firma.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).