Hlavní navigace

exPRESS: Pouhá třetina podnikatelů je pro pokračování reforem

5. 7. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Ve Sněmovně bylo před prázdninami rušno. Novinky v oblasti legislativy se schvalovaly jako na běžícím páse. To pomohlo současné vládě k tomu, aby si prosadila další reformní kroky. S jejich pokračováním ale souhlasí necelá třetina podnikatelů.

Necelá třetina podnikatelů chce pokračování reforem »

Přes 30 % podnikatelů míní, že by vláda měla ve svých daňových reformách pokračovat. Změny, které proběhly doposud, podnikatele výrazně neovlivnily. Firmám stále nejvíce chybí snížení administrativní zátěže a zjednodušení legislativy. Vyplynulo to z průzkumu Hospodářské komory, který udělala pro ČTK mezi podnikateli. Respondentů ze všech krajů ČR se zúčastnilo přes tisíc.

V souvislosti s reformou nepocítilo žádné změny 27,4 % respondentů. Přes 30 % dotázaných se domnívá, že v reformách je nutné pokračovat dále. 15 % podnikatelů si myslí, že reforma jim spíše uškodila. Pouze 1,5 % respondentů uvedlo, že jim reforma výrazně prospěla.

Podnikatelé pořád nejvíce postrádají změny, které by vedly k úbytku byrokracie (skoro 80 %) a zjednodušení legislativy (přes 72 %). Zhruba polovina dotázaných by chtěla zrychlení práce soudů a přes 40 % respondentů postrádá snížení přímých daní. Od počátku tohoto roku vešlo v platnost několik zásadních novinek. Změnila se sazba DPH, daňové zákony a přibyla ekologická daň.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Stávka odborářů přišla České dráhy draho, stála je osm milionů korun

Drtivou většinu škod, celkem 7,7 milionu korun, způsobila stávka v osobní dopravě. Nákladní dceřiná společnost ČD Cargo přišla o 250.000 korun.

ČEZ získal v aukci tureckého distributora za více jak 9 miliard korun

Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ, v tiskovém prohlášení uvedl, že považuje turecký energetický sektor za velmi atraktivní.

Vydavatelství Bonton prodalo Albatros

A to členům představenstva Albatros. Představitelé Albatrosu ho koupili pomocí zahraničního kapitálu.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Vláda připravuje druhou etapu důchodové reformy

Ta se má zaměřit na vytvoření rezervního důchodového fondu a dále změny systému penzijního připojištění se státním příspěvkem spočívající v oddělení majetku penzijních fondů a účastníků, včetně možnosti poskytovat různě zaměřené penzijní plány.

Na založení firmy s.r.o. bude stačit jen 1000 korun

Ministerstvo spravedlnosti chystá zásadní změnu ve fungování firem. Zatímco doposud je na založení společnosti s ručením omezeným potřeba minimálně 200.000 korun, v návrhu nového obchodního zákoníku ministerstvo počítá s tím, že výše základního vkladu bude jen tisíc korun.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Firmám odpadne patnáct statistických zjišťování

Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s Českým statistickým úřadem zruší řadu statistických zjišťování ve firmách. Firmám tak ubude administrativa a dojde také k finančním úsporám asi 5 milionu korun.

Od prvního září a od prvního ledna nemocenské pojištění nově

K prvnímu září nabývá účinnosti technická novela zákona o nemocenském pojištění, kterou schválila Poslanecká sněmovna 25. června v souvislosti s rozhodnutím Ústavního soudu, který zrušil neposkytování nemocenské při prvních třech dnech pracovní neschopnosti.

školení červen 22 - tip do článku

Nejvíce lidí pracujících v Česku načerno je ze Slovenska a Ukrajiny

Úřady práce ve spolupráci s policií přitom vloni provedly celkem 10 500 kontrolních akcí, při kterých zjistily téměř ve třetině případů pochybení.

Pro autodopravce začínají platit víkendová omezení

Řidičům kamionů začíná na českých silnicích prázdninový provoz. Auta nad 7,5 tuny nesmí v pátek jezdit po hlavních tazích mezi pátou hodinou odpolední a devátou večer a vždy půl dne o víkendu. Zákon je v platnosti od začátku měsíce.

Anketa

Jak trávíte víkend?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).