Hlavní navigace

Úřady zatím posoudily 182 tržeb. Žádostí ohledně #EET je ale víc než dvojnásobek

20. 12. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Finanční úřady zatím vydaly necelé dvě stovky rozhodnutí o závazném posouzení o určení evidované tržby. Žádostí ale bylo podáno skoro 450.

Doposud tak bylo rozhodnuto ani ne o polovině žádostí. Vyplývá to z údajů, které serveru Podnikatel.cz poskytla finanční správa.

Doposud bylo doručeno 182 rozhodnutí o závazném posouzení

Finanční správa doposud přijala 449 žádostí o rozhodnutí o závazném posouzení o určení evidované tržby. Doposud ale nerozhodla ani o polovině z nich. Jak serveru Podnikatel.cz doplnila Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství, počet doručených rozhodnutí o závazném posouzení aktuálně činí 182. Při hodnocení počtu vyřízených žádostí o závazné posouzení je ale potřeba vzít v úvahu, že pokud poplatník nezaplatí správní poplatek nebo vezme svoji žádost zpět, řízení se věci se zastaví. Stejně tak platí, že pokud má žádost vady, které brání jejímu vyřízení a poplatník nereaguje na výzvu správce daně k odstranění vad podané žádosti, o žádosti se nerozhoduje, upřesnila Petlachová.

V rozhodnutí o závazném posouzení kromě obecných náležitostí rozhodnutí uvede správce daně časový i věcný rozsah závaznosti vydaného rozhodnutí. Lhůta pro správce daně k vydání rozhodnutí totiž činí 3 měsíce. V souladu s ustanovením § 7 daňového řádu by měl ale správce daně postupovat bez zbytečných průtahů. Žádost podléhá správnímu poplatku ve výši 1000 Kč.

Co všechno můžete nechat posoudit

Žádost o závazné posouzení se podává místně příslušnému správci daně. V žádosti musí podnikatel uvést finančnímu úřadu příslušné informace, ten je posoudí a na základě toho vydá rozhodnutí, jež je pro podnikatele vodítkem, jak postupovat. Jak upřesňuje finanční správa na webu etrzby.cz, podnikatel musí v žádosti o závazné posouzení uvést své identifikační údaje, platbu/platby, na kterou/které se má závazné posouzení vztahovat, a její/jejich popis, a to v míře dostatečné k posouzení. Současně podnikatel v žádosti vedle údajů o platbě/platbách uvede návrh výroku rozhodnutí o závazném posouzení, resp. zda se jedná o evidovanou tržbu či nikoliv.

Předmětem závazného posouzení mohou být všechny situace, kdy není jasné, zda má poplatník povinnost provádět elektronickou evidenci tržeb. To se může týkat zejména následujících situací:

  • posouzení splnění formálních náležitostí pro evidovanou tržbu (§ 5 ZoET) ,
  • vyloučení příjmů (tržeb), které nejsou dosaženy z podnikání (§ 6 ZoET),
  • vyloučení ojedinělých příjmů (§ 6 ZoET),
  • vyloučení tržeb (§ 12 ZoET),
  • skutečnost, že platba může být evidována ve zjednodušeném režimu (§ 10 a 11 ZoET),
  • vyloučení tržeb dosažených v zahraničí (§ 36 ZoET),
  • dočasně vyloučené tržby (§ 37 ZoET), resp. posouzení, v které fázi je poplatník povinen zahájit evidenci tržeb z dané činnosti.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).