Hlavní navigace

Česká národní banka nechala úrokové sazby beze změn

25. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Bankovní rada České národní banky dnes rozhodla, že ponechá úrokové sazby beze změn. Dvoutýdenní repo sazba se tak drží na 1,5 %, diskontní sazba na 0,5 % a lombardní sazba na 2,5 %.

Naše očekávání i očekávání většiny trhu bylo snížení sazeb o 25 bodů, komentoval rozhodnutí bankovní rady Martin Lobotka, analytik České spořitelny. A dodal: Zřejmě rozhodla nejistota kolem koruny (její nedávné posílení aneb co bude dál? ) a možná i skutečnost, že na nejbližším zasedání bude zveřejněna i nová prognóza.

Trh byl připraven na snížení a jde tudíž o určité překvapení. My jsme v našem hlavním scénáři počítali se stabilitou sazeb, ale vzhledem k minulým prohlášením členů bankovní rady a posilování koruny, jsme na dnešní zasedání ČNB dávali přibližně stejnou pravděpodobnost stabilitě i snížení sazeb o 25bp. Bankovní rada se tedy zřejmě rozhodla počkat na další prognózu a srpnové zasedání. Při rozhodnutí mohla sehrát roli i absence dvou členů bankovní rady, kteří na minulém zasedání hlasovali pro snížení sazeb, uvádí Michal Brožka z oddělení Ekonomického výzkumu Raiffeisenbank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).