Hlavní navigace

Česká národní banka nechala úrokové sazby beze změn

Sdílet

Bankovní rada České národní banky dnes rozhodla, že ponechá úrokové sazby beze změn. Dvoutýdenní repo sazba se tak drží na 1,5 %, diskontní sazba na 0,5 % a lombardní sazba na 2,5 %.

Naše očekávání i očekávání většiny trhu bylo snížení sazeb o 25 bodů, komentoval rozhodnutí bankovní rady Martin Lobotka, analytik České spořitelny. A dodal: Zřejmě rozhodla nejistota kolem koruny (její nedávné posílení aneb co bude dál? ) a možná i skutečnost, že na nejbližším zasedání bude zveřejněna i nová prognóza.

Trh byl připraven na snížení a jde tudíž o určité překvapení. My jsme v našem hlavním scénáři počítali se stabilitou sazeb, ale vzhledem k minulým prohlášením členů bankovní rady a posilování koruny, jsme na dnešní zasedání ČNB dávali přibližně stejnou pravděpodobnost stabilitě i snížení sazeb o 25bp. Bankovní rada se tedy zřejmě rozhodla počkat na další prognózu a srpnové zasedání. Při rozhodnutí mohla sehrát roli i absence dvou členů bankovní rady, kteří na minulém zasedání hlasovali pro snížení sazeb, uvádí Michal Brožka z oddělení Ekonomického výzkumu Raiffeisenbank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).