Hlavní navigace

Užíváním nelegálního písma porušují firmy autorská práva

31. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kromě nelegálního softwaru by si firmy i domácnosti měly dávat pozor na elektronické písmo, takzvané fonty. Tyto fonty jsou totiž chráněny autorským právem. Jejich nesprávné využití, například ve firemních tiskovinách či propagačních materiálech, může vést až k soudní žalobě.

Časté případy, kdy se firma proviní, jsou spojeny s objednávkou na zakázku. Grafické studio dodá zakázku perfektně zpracovanou, ale již kupujícího neupozorní, že pro dodané písmo je třeba zakoupit licenci. Firma se tak stává majitelem grafiky, která porušuje práva majitelů písem, uvádí příklad Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace Business Software Alliance (BSA). A dodává, že firmy mají obecně o této problematice minimální povědomí.

Získání legálního elektronického písma přitom není nic složitého. Řada fontů je totiž poskytována v rámci zakoupených aplikací. Nelegální fonty se často do počítače dostanou přes internet. Málokdo ověřuje legální možnosti užívání takových fontů a jejich původ. Podobně jako u softwaru je účinnou obranou proti nechtěnému pirátství získávání fontů pouze z autorizovaných zdrojů, upozorňuje Hlaváč.

Největšími piráty v této oblasti jsou firmy, kde se dodržování licenčních podmínek nehlídá. K nejčastějším proviněním pak patří využívání písma ve více počítačích, než opravňuje licence. Licenci lze získat buď přímo od tvůrců, nebo jejich zástupců. V Česku to jsou například společnosti Adobe, Corel či Monotype Imaging.

Podle BSA se v České republice řeší případy porušování práva k písmům především mimosoudně. Firmy téměř bez výjimky na upozornění na porušování práva reagují okamžitým nákupem patřičných licencí a obvykle souhlasí i s částkou odškodnění, hovoří o zkušenostech držitelů práv k písmům Hlaváč. Hlaváčova slova potvrzuje i František Štorm ze společnosti stormtype.com: Zatím se nám podařilo s každou firmou, která porušovala práva k našim písmům, dohodnout mimosoudní cestou.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).