Hlavní navigace

Vánoční gurmánský speciál: dobroty nejen pod stromeček

12. 12. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 244086
Gurmán holduje Vánocům jako svátkům mlsání. A proto se vydal po pražských Vinohradech, aby nakoupil dobroty nejen na vánoční stůl, ale také pod stromeček. Pod heslem: "Zatočme s ponožkami."

Moderní Vánoce mají různé obsahy a podoby. Částečně jsou určitě také svátkem mlsání. V jídle dává přes Vánoce někdo přednost tradici a neumí si představit štědrovečerní stůl bez kapra, jiný si pochutná na šopském salátu. A nejde jen o jídlo, ale také o dárky. Lepší než desátý pár ponožek (nic proti ponožkám…) je někdy jedlý dárek, ať už bochník holandského sýra nebo lahvička uleželé whisky či borůvkové grappy. Gurmán si proto prošel předvánoční trasu po pražských Vinohradech, na které si lze nejen pořádně zamlsat, ale i dobře před Vánoci nakoupit. V prostředí malých obchodů, s příjemným personálem a často pro věc zapálenými majiteli, kde je ochutnávka samozřejmostí a zájem o zákazníka není za příplatek.

Po Vinohradech z I. P. Pavlova a zpět

Start: stanice metra trasa „C” I. P. Pavlova


Zvětšit mapu

Ze stanice metra I. P. Pavlova je nejlepší se vydat nahoru Jugoslávskou ulicí po tramvaji směrem k náměstí Míru. Asi uprostřed po levé straně je nenápadný, ale o to „voňavější”, obchůdek s holandskými sýry Cheesy.

„Sýrárna”

Jméno: Cheesy

Sortiment: Holandské sýry, francouzské a italské sýry, francouzská vína

Adresa: Jugoslávská 23, Praha 2

„Vůni” množství bochníků holandských sýrů z kravského i kozího mléka je opravdu lepší psát do uvozovek. Pach syrovátky by totiž asi zdaleka ne všichni vůní vůbec nazvali. Nicméně vstoupit do obchodu stojí za to. Po levé straně malého prostoru leží na regálech bochany sýrů od nejmladších po nejstrarší, mnohaleté a dobře proleželé. V cenách pohybujících se od zhruba 35 korun za 10 deka po děkolik desítek korun. Domů je tak možné si odnést libovolné množství sýra ukrojeného rovnou z bochníku. Samozřejmostí je možnost ochutnávat na místě. V sortimentu Cheesy se navíc objevují i menší bochníky řádově za 300 korun, které lze ovázat mašlí a hned servírovat pod vánoční stromeček.

Holandský sýr

A hurá vzhůru, přes náměstí Míru s vánočními trhy (s trdlem, praženými mandlemi v cukru a dalšími laskominami) do Slezské ulice. Tady neopomeneme zaběhnout do malé, poměrně nedávno otevřené, arabsko-české cukrárny naproti Vinohradskému pavilonu.

Arabské sladkosti

Jméno: Sweet Palace
Sortiment: Arabské a české zákusky, arabské lahůdky
Adresa: Slezská 14, Praha 2

Nad arabským zákuskem a arabskou kávou tady lze posedět u několika stolečků a pozorovat majitele u práce. Ochota a vstřícnost odrážejí arabskou pohostinnost. Je tu zkrátka příjemně. Gurmán doporučuje například vyzkoušené zákusky s fíkovou náplní sypané sekanými pistáciemi. Nejsou tak moc sladké, jak arabské zákusky bývají, ale jsou jaksi delikátní. V ceně 56 korun za cca 5 kusů zákusků velikosti dětské dlaně.

Sázavskou ulicí projdeme na Francouzskou, kde v čísle 31 sídlí Greek Corner, obchod s řeckými potravinami a řecké lahůdky.

Řecko na talíři

Jméno: Greek Corner
Sortiment: Řecké potraviny a lahůdky
Adresa: Francouzská 31, Praha 2

Řecký obchod je rozměrnější než Cheesy a Sweet Palace a nabízí také mnohem více zboží. Jenom rozkoukání tak může spolehlivě zabrat hodinku. Mrazící box, chlaďák s jogurty a sýry, dlouhý pult s lahůdkami, vína, koření, medy, sladkosti… Zároveň obchod funguje jako info point, takže tady je možné najít letáky na různé řecké akce – nedávno třeba na kurzy řeckých tanců a řecký trh. Gurmán šel na jisto a do nákupní tašky si naložil olivy (na výběr je samozřejmě z několika druhů zelených i černých oliv s peckou i bez pecky), řecký jogurt na váhu, tzaziky, fetu, rýží plněné vinné listy a nějakou tu sladkost (ač již trochu přeslazený z arabské cukrárny). Vyhlédnuté má ale také třeba specifické sladké muškátové víno z ostrova Samos.

Olivy

Spustíme se směrem dolů po Francouzské a nezapomeneme si v průhledu mezi domy všimnout Pražského hradu. Zahneme do Blanické ulice, kde si zájemci mohou zakoupit čaje na váhu nebo vodní dýmku v čajovně U dvou šálků (Blanická 8). Na protilehlém rohu Blanické a Korunní pak má své království pekař Petr Pištec.

Biopekařství

Jméno: Pooh Corner
Sortiment: Bio celozrnné pekařské výrobky
Adresa: Korunní 4, Praha 2

Vstoupit do Púova zátiší, jak majitel také pekařství nazývá, je podobné jako chytit se do sítě. Mladá prodavačka se totiž zákazníka okamžitě zeptá, jestli pekařství a jeho sortiment zná. Pokud ne, následuje poměrně zevrubné seznámení se specifiky pekařství, s postupy pečení, s používanými surovinami, ochutnávka… Takže se tu opět dá „zaseknout” klidně na dobrou hodinku. Kdo má čas, nicméně ocení, že si na něj čas udělá i personál. Dozví se, jak s pečivem doma zacházet, aby vydrželo co nejdéle čerstvé, jak skladovat chléb nebo jak pečivo rozpékat v troubě. Takové rady se hodí zvlášť tehdy, kdy hrozí, že díky volným vánočním dnům bude všude zavřeno. A kdo spěchá, ať rychle vybere a ke své neinformovanosti se raději nepřiznává. Ze sortimentu pekařství Gurmán doporučuje například koláč z biotvarohu se sušeným ovocem a zázvorem, který je dobrý zvlášť při vteřinovém prohřátí v mikrovlnce, štolu či olivovou kouli s oregánem.

Pro tentokrát mineme troje italské potraviny, které se na Vinohradech také usadily (v Římské, Americké a Mánesově ulici) a necháme si je na nějaké další, speciálně italské, vydání Gurmána. Protože se stmívá a přituhuje vydáváme se k poslednímu obchůdku – Vom Fass v Bělehradské ulici nacpanému likéry, destiláty, vínem, octy a oleji.

Ze sudu

Jméno: Vom Fass
Sortiment: Oleje, octy, likéry, destiláty, víno
Adresa: Bělehradská 92, Praha 2

Osobní přátelský přístup a velký výběr netradičních nápojů, shrnuje Daniel Morávek, redaktor business serveru Podnikatel.cz svoji zkušenost s Vom Fass, neboli Ze sudu. Jedinou nevýhodou dárku z tohoto obchodu je to, že jen stěží vydrží do Vánoc. Ne snad, že by se zkazil, ale touha ho uchutnat byla nad mé možnosti, dodává. Další členové Gurmánského týmu se ani o nákup dárků nesnažili a svoje lahvinky hned po příchodu domů bez trápení sama sebe otevřeli. Gurmán proto může doporučit třeba vyzkoušenou grappu s borůvkami (ta by dostala mnohem víc než plný počet Gurmánských hvězdiček) a bezinkový likér. Ceny za 100 ml jsou mimochodem velmi různé, od pár desítek korun po více jak dvě stovky za starou whisky. Zároveň ale Gurmán nedoporučuje chodit do obchodu na lačno. Možnost ochutnávky je samozřejmostí i tady. Při troše opatrnosti tak sice nekoupíte zajíce v pytli, zato si nechtěně odnesete malinkou opičku.

Likér

Cíl: stanice metra trasa „C” I. P. Pavlova

Co oči vidí, chce i žaludek

Všechny vyjmenované obchody mají jednu nevýhodu a zásadní mínus: vytáhnou z peněženek svých zákazníku značnější obnosy. Ne snad proto, že by byly předražené. Proto, že co jsme viděli, zatoužili jsme neodolatelně také ochutnat.

Od likérů, whisky, rumů a dalšího alkoholu je I. P. Pavlova, start i cíl cesty, po Bělehradské kousíček. A Gurmánskému týmu nezbývá nic jiného, než všem obchodům dohromady přilepit pět hvězdiček.

Gurmán - hodnocení 5
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).